szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkáltatók által elkövetett munkaügyi jogsértések elszaporodása miatt rendhagyó demonstrációt szervez május 1-jére a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnöke eközben aróll beszélt, hogy a választási bruttó ígéretek nettó tartalma iszonyúan kicsi.

Gaskó István, a Liga elnöke  elmondta szerint munkaügyi perek ezrei bizonyítják, hogy a munkáltatók semmibe veszik a munkavállalók érdekeit védő törvényeket. Szerinte a magyar munkáltatói gyakorlat, a törvénytelenségek halmaza, arra készteti őket, hogy május 1-jén ne ünnepeljenek, hanem demonstráljanak, mert vélekedésük szerint „csak így lehet ezt a kérdést elrendezni".

A Liga egyik párt mellett vagy ellen sem áll ki a tüntetéssel – hangsúlyozta Kónya Péter, a szervezet társelnöke, aki szerint azt várják, hogy a választási kampányban kiemelt témaként szerepeljen a kérdés, és a pártok konkrét terveket készítsenek ennek rendezésére.

A „munkaharc" megszervezésével a Liga az új parlament illetve az új kormány figyelmét szeretné felhívni az egyik legsúlyosabb jogi probléma rendezésére – mondta Gaskó István.

Követeléseik között szerepel, hogy az új ciklus során a törvényhozók a magyar munkavállalók törvényi védelmét erősítsék. Továbbá a törvénysértéseket a törvények által torolják meg, a szankciók mértékét jelentősen emeljék, és ne csak munka-, hanem büntetőjogi következménye is legyen, ha a munkaadó egészségkárosodást okoz a munkáltatás során – sorolta az elnök, aki reményét fejezte ki, hogy ez lesz az egyik első és legfontosabb feladata az új kormánynak.

Rendkívül súlyos a munkáltatás „nem követési gyakorlata”, a Munkaügyi Hivatal statisztikai adatai szerint a vizsgált helyek 87 százalékánál sértették meg valamilyen szinten a munkaügyi törvényeket – ismertette az elnök.

Nem csak a verseny-, hanem a közszférában is kevésnek bizonyulnak jelenleg a rendszerváltás óta megszületett munkaügyi törvények, utalt a társelnök a tűzoltók munkaidejének kérdésére, és a 13. havi bérek elrendezésének hiányára.

Az elnök elmondta, hogy a probléma kormányokon átívelő, nem látnak különbségeket az egyes kormányok ilyen irányú intézkedési között. Immár hat cég szerepel a Liga által összeállított „szégyenlistán", a munkaügyi jogsértéseket elkövető cégeket tartalmazó internetes feketekönyvben – ismertette az elnök. A három hete indított oldalon csak a jogerős munkaügyi felügyeleti határozattal, vagy elsőfokú bírói ítélettel sújtott munkáltatók neve szerepelnek – tette hozzá Gaskó István.

Autonómok: kicsiny nettó ígérettartalom (Oldaltörés)

Bármilyen összetételű lesz a választást követően a kormányzat, tudomásul kell venni, hogy ők a partnerek, velük kell megállapodni a munkabéke érdekében – hangoztatta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke kedden Miskolcon.

Marad vagy sem a jelenlegi kormány, mindenféleképpen folytatni kell a kormányzat és a szakszervezetek közötti párbeszédet – szögezte le a szakszervezeti tömörülés vezetője, aki megerősítette, hogy az ASZSZ egyetlen párttal sem köt írásbeli megállapodást a választások előtt. A szakszervezeti vezető ugyanakkor rosszallását fejezte ki azért, mert Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a napokban kijelentette, hogy csak a magántulajdonban lévő cégek működhetnek hatékonyan.

Az nem igaz – szögezte le Borsik János. SAzerinte ebben az esetben a magántulajdonban lévő társaságok ellen soha nem kellene beadni felszámolási kérelmet, nem indulna csődeljárás, valamennyi társaság kiválóan működne, azonban nincs így. Borsik János a választási kampánnyal kapcsolatban megjegyezte: "a bruttó ígéretek nettó tartalma iszonyúan kicsi, a kampányban sok mindent lehet ígérni".

Publicisztika

Magyar szakszervezetek, hol vagytok?

A pártállam idején kiherélt magyar szakszervezeti mozgalom egyelőre nem talál magára. Az elbocsátás réme damokleszi kardként függ a szervezkedő alkalmazottak és munkások feje fölött. A multik tapasztalják, hogy az érdekvédelem idegen nem egy hazai állami cégtől is.

MTI Itthon

Szakszervezet a postai liberalizáció ellen

A Postás Szakszervezet tarthatatlannak ítéli a posta 2009-re történő teljes liberalizációját, a postai szolgáltatások szabad piacra kerüléséhez fel kell készülni, és jogszabályokkal kell megakadályozni, hogy "kimazsolázzák" a társaság egyes szolgáltatásait - hangsúlyozta Pecze Pál, az érdekképviselet új elnöke.

MTI Karrier

Szakszervezeti kifogások a menedzseri végkielégítések miatt

Jogi úton kellene megoldani, hogy az állami vállalatoknál tevékenykedő menedzserek ne kaphassanak a közvéleményt joggal felháborító, irreálisan magas végkielégítéseket – hangsúlyozta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén, ahol a Munka törvénykönyve módosításáról is vitatkoztak a felek.

Trump nem zárta ki, hogy katonai erővel szerezze meg Grönlandot és a Panama-csatornát

Trump nem zárta ki, hogy katonai erővel szerezze meg Grönlandot és a Panama-csatornát

Joe Biden elismerte, nem biztos, hogy bírt volna még négy év elnökséget

Joe Biden elismerte, nem biztos, hogy bírt volna még négy év elnökséget

Legyen pénz a repülőrajtra: devizakötvények kibocsátásával kezdi az évet Magyarország

Legyen pénz a repülőrajtra: devizakötvények kibocsátásával kezdi az évet Magyarország

Gorka Sebestyén korábban elbukott az átvilágításon, most mégis magas pozícióba kerülhet Trump mellett

Gorka Sebestyén korábban elbukott az átvilágításon, most mégis magas pozícióba kerülhet Trump mellett