szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új, a foglalkoztatást javító támogatási formák is szerepelnek a humánerőforrás-fejlesztési operatív program utódjaként jelenleg tervezés alatt álló emberi erőforrások fejlesztése operatív program javasolt intézkedései között.

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium társadalmi vitára bocsátotta az első munkaanyagot, hogy a szociális partnerek véleményét már a további tervezés során is felhasználhassa. A munkaanyagban hangsúlyozottan csak ötletként, s nem végleges javaslatként vázol fel a szaktárca több új támogatási formát.

A múlt év őszétől alkalmazott Start kártya fenntartása is szerepel a javaslatban. A feltételek a jelenlegiek: 15 illetve 25 százalékos járulékfizetés, a minimálbér másfél illetve kétszeres mértékéig történő igénybevételi határ. Kiegészítésként a terv ugyanakkor megjegyzi, hogy a gyermeknevelést követően elhelyezkedőknél hasonló járulékkedvezménnyel kellene ösztönözni a foglalkoztatást.

Új lenne az egy vagy két negyedéves időtartamra szóló munkakipróbálás intézménye is. Ennek révén a munkáltatók továbbfoglalkoztatási kötelezettség nélkül kaphatnák meg a teljes bérköltséget, ha a szaktárca által meghatározott szakmákban lehetőséget adnának a fiataloknak a munkatapasztalat megszerzésére, majd tevékenységüket egy minősítő dokumentummal értékelnék.

Ez hasonlít az ösztöndíjas foglalkoztatásra, amelynek keretében kezdetben 50 százalékos járulékkedvezményt vehetett igénybe a munkáltató, később a Start kártya szerinti nagyobb kedvezményhez is hozzájuthatott. Az ösztöndíjas foglalkoztatás során önálló munkakörrel nem lehet megbízni a fiatalt, felkészítése kidolgozott terv szerint történik, egy kijelölt személy segíti szakmai és munkatapasztalat szerzését, majd a munkavégzésével kapcsolatos eredményeket a munkáltató a további foglalkoztatóknak ajánlólevélben foglaltja össze.

A javaslat szerint a mikro-, kis- és közepes vállalkozások továbbra is elnyerhetnék a jelenlegi egy évre szóló teljes járulékmentességet, ha a most is érvényes szabályok szerint legalább három hónapja regisztrált álláskeresőt alkalmaznak. Feltétel, hogy további egy évig már járulékfizetéssel is foglalkoztassák ezeket a munkavállalókat.

A javasolt továbbfejlesztés, hogy ez a vállalkozási kategória, amennyiben szakképesítéssel, középfokú végzettséggel nem rendelkező, tehát egyébként nehezebben elhelyezkedő munkavállalót vesz fel, akkor másfél évig csak 15 százalékos járulékot kell teljesítenie. Ugyanezt a kedvezményt vehetné igénybe akkor is, ha 50 év feletti regisztrált álláskeresőt alkalmazna.

Új forma lehetne a javaslat szerint a diplomás, szakképzett fiatalok felkészítése vállalkozásban való részvételre. Ezt a programot a gazdasági tárcával, a helyi kamarákkal közösen indítaná a munkaügyi minisztérium. Az érdekeltek kis csoportokban készülnének fel egy cégnél vagy több egymással kapcsolatban álló vállalkozásnál, üzleti ötleteket dolgoznának ki. Ha ezek az ötletek jónak minősíthetők, akkor hozzájárulást nyerhetnének el az alaptőkéhez, akár több évre szóló tanácsadást, segítséget a helyi kamarától.

Az 50 év felettiek elhelyezkedését segítené a fiataloknál is már javasolt, egy vagy két negyedéves időszakra szóló munkakipróbálás intézménye. A bérköltség átvállalásán kívül az 50 év felettiek a készségeikre, képességeikre építő felkészítésen, továbbképzésen vehetnének részt. Az állami foglalkoztatási szolgálat munkatársai pedig felkeresnék a térség munkáltatóit, hogy tisztázzák, van-e fogadókészség az érintettek foglalkoztatására.

MTI Karrier

A munkatapasztalat-szerzés támogatása a leghatékonyabb

A programokban résztvevők számát is figyelembe véve leghatékonyabb aktív munkaerőpiaci eszköznek a munkatapasztalat-szerzés támogatása, illetve a bértámogatás bizonyult 2004-ben, három hónappal a programidőszak után 66,5, illetve 64,6 százalék volt az elhelyezkedettek aránya – derül ki a Foglalkoztatási Hivatal elemzéséből.

MTI Vállalkozás

Távmunkahelyenként 616 ezer forintos támogatás

Egy távmunkahely létesítésére legfeljebb 616100 forintos támogatás nyerhető el, a pénzt bérköltségekre és képzések finanszírozására használhatják a munkaadók a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes címén megjelent kiírás szerint.

MTI Karrier

Támogatás munkaviszony fenntartásához a mezőgazdaságban

A Munkaerőpiaci Alap egy évig kifizeti a munkabér és közterhei 75 százalékát azoknak a 45 év feletti, elsősorban szakképzetlen mezőgazdasági munkavállalóknak, akiket e támogatás nélkül elbocsátanának – olvasható a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium honlapján.

MTI Karrier

Munkaügyi Minisztérium új támogatásai

Augusztus 24-én kerül a kormány elé a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának támogatására vonatkozó jogszabály tervezete –jelentette be a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium sajtószóvivője.

Hajlandó a fegyverletételre a kurd lázadók 25 éve bebörtönzött vezére

Hajlandó a fegyverletételre a kurd lázadók 25 éve bebörtönzött vezére

A csokoládégyártást is elérte a szigorú környezetvédelmi szabályozás

A csokoládégyártást is elérte a szigorú környezetvédelmi szabályozás

A karácsonyi szünet alatt a forint is kipihente magát kissé

A karácsonyi szünet alatt a forint is kipihente magát kissé

2024 „best of szabálytalanságok” videó: tízpercnyi tömény magyar közlekedési kultúra

2024 „best of szabálytalanságok” videó: tízpercnyi tömény magyar közlekedési kultúra