Ne játssz az evőeszközzel! |
Kellő lélekjelenlét és a társasági etikett ismeretének hiányában könnyen elszalaszthatsz egy jó üzleti lehetőséget. Éppen ezért a munka-ebédeken soha ne bízd el magad! Emellett nem árt, ha elsajátítod az alapvető protokoll-ismereteket, és nem jössz zavarba, ha a terített asztalon a tányérodtól balra fölfedezed a kenyeres tányért. Tájékozottságod és előírásszerű magatartásod hozzájárulhat társaságbeli — és nem utolsó sorban — munkahelyi sikereidhez.
Hogyan érheted el, hogy főnököddel vagy a vállalat üzleti partnereivel, esetleg jövőbeni üzletfeleivel a terített asztal mellett oldott hangulatban, gördülékenyen társalogj? Íme néhány ötlet, hogyan viselkedj a következő üzleti ebéden!
Érkezz pontosan, vidáman!
Ne késs! A legtöbb embernek korlátozott az ebédideje, ezért késésed kellemetlen perceket okozhat nekik. Érkezésed után üdvözöld partnereidet határozott, barátságos, határozott kézfogással! Miután mindenki helyet foglalt az asztalnál, és vendéglátód is ölébe terítette a szalvétát, te is kövesd a példáját!
Járasd körbe a tekinteted az asztalon!
Mérd föl, hogy az asztalnál mi, hol kapott helyet. Az italok, a kés és a leveses kanál mindig a tányér jobb oldalára kerül, míg a villa és a kenyeres tányér a bal oldalon kap helyet. Fontos szabály, hogy mindig kívülről, a tányér felé haladva ragadd meg a soron következő evőeszközt. Abban az esetben, ha különleges ebédre vagy vacsorára készülsz, ahol az asztalról várhatóan halkés és kézöblítő csésze néz majd farkasszemet veled, jó előre derítsd ki, hogyan kell ezeket illendően és rendeltetésszerűen használni.
Figyelj arra, hogy mit rendelsz!
Hiába vágysz szaftos barbecue-szószos szendvicsre, az üzleti jellegű edédeken végy erőt magadon, és ne rendelj olyan fogást, amelynek fele — de a szaftja biztosan — az ingeden végzi majd. Így megkímélheted magad a kínos pillanatoktól és pillantásoktól! Arra is ügyelj, hogyha nem te fizeted a számlát, ne a legdrágább fogást válaszd! Az aperitif, a desszert és egyéb ínyencségek kiválasztásánál mindig alkalmazkodj vendéglátódhoz. Egyetlen esetben érdemes eltérni az általa diktált menetrendtől: ha nem veti meg a jóféle itókát, te akkor se fogyassz mértéken felül alkoholtartalmú italt!
Vendéglátódnak szentelj osztatlan figyelmet!
Tartsd be az alapvető udvariassági szabályokat! Győződj meg róla, hogy mielőtt helyet foglalsz az asztalnál, mobiltelefonodat és személyhívódat elnémítottad. Soha ne fogadj hívást, amíg üzletfeleddel ebédelsz! Ha mégis halaszthatatlan beszélgetést kell lebonyolítanod, ne az asztalnál tedd, menj ki az előtérbe vagy az étterem elé!
Addig ne kezdj el enni, amíg vendéglátód diszkréten nem jelzi, hogy az étkezés kezdetét veheti. Csak abban az esetben távozz még a főétel szervírozása előtt, ha feltétlenül szükséges. Úgy érzed, hogy halaszthatatlan dolgod van – az asztal vonzáskörzetén kívül? Mielőtt távozol, szalvétádat összehajtogatva tedd a székedre.
A jó modor alapkövetelmény, légy udvarias, barátságos! (Oldaltörés)
A magabiztosság fél siker! © sxc.hu |
Légy kedves és előzékeny a felszolgáló személyzettel! Semmi sem visszataszítóbb, mintha valaki lekezelően vagy durván bánik azokkal, akik kiszolgálják. Ez persze nem azt jelenti, hogy akkor is az utolsó morzsáig meg kell enned az ételt, ha nem ízlik, netán rosszul készítette el a szakács, de törekedj arra, hogy mindenkivel udvarias légy. Ha asztaltársad látja, hogy gorombán bánsz a személyzettel, okkal feltételezheti, hogy lekezelő modorodat a munkahelyeden sem vetkőzöd le, ez pedig hátrányosan befolyásolhatja jövőbeni munkalehetőségeidet és morális megítélésedet.
Szakíts időt a laza csevegésre is!
Ne hozd szóba az üzletet, amíg le nem adtátok a rendelést! Inkább kezdeményezz udvarias társalgást, és a jól bevált semleges témákat — mint az időjárás vagy partnered általános egészségi állapota — hozd elő. A legtöbb ember szeret magáról beszélni, ezért nem rossz taktika, ha személyes kérdéseket teszel föl — a megfelelő határokon belül —, és udvariasan érdeklődsz a részletek felől.
Légy mindig nyugodt és kiegyensúlyozott!
Kihullik a villa a kezedből? Egy falat az öledben landol, vagy a torkodon akad? Légy magabiztos, és őrizd meg hidegvéredet! Ha valami nem a terveid szerint alakul, akkor se izgasd magad! Inkább mosolyogva kérj elnézést, és ott folytasd a beszélgetést, ahol abbahagytátok. Ha egy kényes szituációt higgadtan, kellő humorérzékkel kezelsz, viselkedésed jó benyomást kelt vendéglátódban.
Kellemes érzésekkel távozz!
Amikor vendéglátód befejezte az étkezést, és szalvétáját az öléből az asztalra helyezte, kövesd példáját. Az ebéd maradékát ne csomagoltasd be a kutyádnak – ahogy a vasárnapi ebéd után tennéd – és köszönd meg a meghívást. Ha minden az elvárásaidnak megfelelően zajlott, egy kellemes üzleti ebéden kívül új üzletfeleket is szerezhetsz a cégnek, vagy az eddiginél kedvezőbb állást magadnak. A hivatalos ebéd és vacsora mindig jó alkalom arra, hogy szakmai kapcsolataidat építsd vagy az unalmasnak induló étkezést pezsgő humoroddal földobd, ezzel pedig kivívd üzletfeleid, esetleg munkaadód elismerését és rokonszenvét.