Sikeres a Lépj egyet előre! program, amelynek keretében 2006 februárja és 2007
vége között 15 661, döntő részben szakképzetlen munkavállaló szakmát szerzett -mondta Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára. Az ingyenes képzéshez, illetve a minimálbér szerinti juttatáshoz az Európai Unió és a Munkaerőpiaci Alap 4,8 milliárd forintot biztosított.
A program folytatódik, a következő két évben 10,6 milliárd forint felhasználásával 22 ezer személyt kívánnak bevonni ebbe a szakképzési programba. Magyarországon az Európai Unióban egyedülállóan alacsony az aktivitási ráta, csaknem utolsók vagyunk, csak Máltát előzzük meg - figyelmeztetett rá Csizmár Gábor.
A szakképzettség segítségével sokan álláskereső vagy foglalkoztatotti státuszra változtathatják inaktív besorolásukat. Sajátosság az is Magyarországon, hogy a diplomásokat gyakorta olyan munkakörökben alkalmazzák, amelyekben elegendő volna a középfokú végzettség, a középfokú végzettségűeket pedig az alapfokú végzettséget igénylő munkakörökben.
A diplomásoknál 81 százalékos a foglalkoztatottság, amely gyakorlatilag az európai uniós átlagot jelenti, a középfokú végzettségűeknél 66 százalékos ez a szint, amely csaknem eléri az Európai Unió 68 százalékos rátáját. Az alapfokú végzettségűeknél ugyanakkor 28 százalékos a ráta, miközben a közösség átlaga ilyen képzettségnél 47 százalék.
A Lépj egyet előre! program során szakmát szerzők 40 százaléka egy hónap után már elhelyezkedett, vagy aki munkaviszony közben végezte el a tanfolyamot, magasabb keresethez jutott - mondta Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese.
A program során nemcsak a regisztrált álláskeresők jutottak szakképzettséghez, ez a kör a résztvevők egyharmadát jelentette, egy másik, csaknem egyharmadnyi részt azok képviselték, akik rendelkeztek már munkahellyel, de további foglalkoztatásukhoz szükség volt a szakképesítés megszerzésére. Sokan inaktív státuszból, szociális segélyezettként jelentkeztek a tanfolyamra.
A Lépj egyet előre! program folytatására már 1600 jelentkező van - mondta a főigazgató-helyettes. Ebben a programban változás, hogy az alapfokú végzetséggel rendelkezők nemcsak egyszeri juttatást vehetnek igénybe, hanem minden 150 órányi tanfolyam után hozzájutnak a minimálbér összegéhez. A tanfolyamok 150 és ezer óra között változnak. Emellett a résztvevők a tankönyv vásárláshoz segítséget kapnak, valamint olyan szakképzettséggel már rendelkezők is jelentkezhetnek, akiknak szakmája elavult, ezért piacképesebb szakmát szeretnének elsajátítani.