Az esély csekély, a befektetés óriási, mégis megéri: az Európai Unió alkalmazottai remek fizetést kapnak. A legalacsonyabb fizetési kategóriába sorolt dolgozók havi egymillió forintnak megfelelő összeget vihetnek haza. Hogyan lehet megcsípni egy EU-s állást?
Az elmúlt öt évben közel 300 ezer jelentkező vágyott EU-s munkára, ám közülük alig több mint hétezren tudtak elhelyezkedni a 27 nemzetet tömörítő szervezet brüsszeli, luxemburgi vagy valamelyik tagállamban található intézményeinél.
Csábító eurók © sxc.hu |
A jelentkezési folyamat legalább egy évet vesz igénybe, de három-négy évig is elhúzódhat. A felvételin az EU történelmét, pénzügyeit és politikáját firtató teszteket kell kitölteni, emellett a szóbeli és matematikai felkészültséget is vizsgálják. Egy jelentkező szerint "vizsgázótípusnak" kell lenni, nem elegendő, ha a jelentkező felkészült és alkalmas az állásra.
Már a bevezető kvízen sokan elvéreznek. Többek között olyan kérdésekre kell válaszolni a jelentkezőknek, hogy a legutóbbi EU-s közvéleménykutatás szerint hány ember gondolta, hogy országa nyert az EU-tagsággal? Mi az Intelligens energia Európának programja? Mi a PRINCE, a CAFE és a Petersberg-misszió?
Ha valaki sikeresen vette az akadályokat, neve felkerül egy listára, ahonnan az intézmények kiválaszthatják. Ám hogy a kiválasztásra mikor kerül sor, arra nincs garancia: akár évekbe is beletelhet, amíg értesítik, hogy révbe ért, és bekerült a nagyjából harmincezer jólfizetett EU-alkalmazott közé.
Egy kétgyerekes, legalacsonyabb fizetési kategóriába sorolt EU-alkalmazott havi nettó 3681 eurót (közel egymillió forintot) vihet haza a borítékban. A felvételi iroda egyik vezetője szerint ez az összeg már versenyképes a magánszektorral. Az EU-s közszolgálati alkalmazottak vezetői viszont már havi nettó 15 ezer eurót (közel 4 millió forint) is kereshetnek.
Az állások rendkívül sokfélék: a légi szállítási tanácsadótól a tolmácson át a latin-amerikai kereskedelmi szakértőn keresztül az EU-s bíróságok alkalmazottjáig. Ezekhez az általános tudnivalókon kívül természetesen a különleges szakképzettségükről is számot kell adniuk a jelentkezőknek.
Azok, akik az EU valamely intézményében meghirdetett állások egyikére pályáznának - vagy csak keresgélnének a felkínált lehetőségek között -, az EPSO (European Personnel Selection Office) honlapján tájékozódhatnak. Itt sok egyéb mellett a felvételi eljárásról is felvilágosítást kaphatnak.