Elbocsátottak állásodból, és még ajánlólevelet sem kaptál? Ilyenkor – azon túl, hogy le kell győznöd a sikertelenség érzését, a kudarcot – fölmerül a kérdés: hogyan, és legfőképp mikor találsz másik munkahelyet? Ha beleírod önéletrajzodba, hogy kirúgtak, sok jóra nem számíthatsz az állásinterjún. Ha egyszerűen kihagyod a felsorolásából előző munkahelyedet, lehet, hogy fontos szakmai tapasztalatokat, sikereket „hallgatsz el”. Mi a jó megoldás? Hogyan állítsd össze cv-det, hogy ne derüljön ki, kirúgtak?
A távozás oka: közös megegyezés
© sxc.hu |
Ha úgy döntesz, vállalod, hogy esetleg tévesen ítélnek meg egy állásinterjún - közös megegyezéssel jöttél el előző munkahelyedről - beleírhatod önéletrajzodba, hol dolgoztál legutóbb. Készülj fel, hogy ebben az esetben rákérdeznek, miért jöttél el! Ilyenkor az a legegyszerűbb, ha röviden beszámolsz a történtekről. A „közös megegyezés” ugyan nem jelenti azt, hogy valakit kirúgtak - ajánlólevelet, végkielégítést is kaphat - , mégis sejteti, hogy az illető elkövetett egy hibát, amit a cégvezetés nem nézett el.
Ha úgy érzed, szakmai fejlődésed szempontjából mérföldkőnek számít a cég és az ott eltöltött idő, tüntesd fel karrierállomásként, azt azonban ne írd bele önéletrajzodba, hogy kirúgtak. A felvételi beszélgetésen alighanem szóba kerül ez a téma is, akkor elmondhatod, mi késztetett arra, hogy új állás után nézz.
Lojalitás, őszinteség
Úgy érzed, méltánytalanul vált meg tőled előző munkaadód? A felvételi beszélgetésen elmondhatod, hogy mi történt, ám a részleteket tartsd meg magadnak, arra pedig ügyelj, hogy ne mártsd be ex-főnöködet a háta mögött! Ki tudja, lehet, hogy leendő főnököd ismeri a céget, ahol azelőtt dolgoztál, esetleg a vállalatvezetőt, és megvan a véleménye. Ezen pedig a beszámolód úgysem változtat. Ráadásul nem vet jó fényt rád, ha leendő munkaadód látja, dühös vagy, mert kirúgtak, és ezt fűnek-fának elmeséled, ráadásul minősíthetetlen - arrogáns - stílusban.
A dátumok elárulnak
Ahelyett, hogy fordított időrendi sorrendben sorolod föl munkahelyeidet - ami kihangsúlyozza a munkaviszonyban eltöltött időt -, kezdd a legkorábbi állásoddal, és haladj időrendi sorrendben. Ha úgy ítéled meg, hogy utolsó munkahelyedet (ahonnan kirúgtak), nem írod bele önéletrajzodba, legyen kész válaszod a kérdésre: mit csináltál az utóbbi időben, míg nem dolgoztál? Hosszabb időt - legalább fél évet - húztál le előző munkahelyeden, ám ezt nem tünteted föl önéletrajzodban? Ilyenkor az interjúztató okkal feltételezheti, hogy ez idő alatt munkanélküli voltál. Készülj fel erre az eshetőségre is!
Szerencsésebb helyzetben vagy, ha hosszú hónapokat töltöttél el ugyan előző munkahelyeden - mondjuk 2008 februárjától áprilisáig - ám ezt megelőzően évekig dolgoztál egy másik cégnél - például 2005 áprilisától 2008 januárjáig. Önéletrajzodban ilyenkor elég feltüntetned, hogy 2005-2008-ig dolgoztál egy adott cégnél, utána következő állásodat, ahonnan kirúgtak, nem kell beleírnod önéletrajzodba.
Ha a cég megszűnt, azért vesztetted el állásodat, vagy a posztot, amelyet betöltöttél, egyik-napról a másikra megszüntették, nem ugyanaz, mintha azért váltak volna meg tőled, mert elszúrtál valamit. Éppen ezért ne használd a „kirúgtak”, „megszabadultak tőlem”, „eltávolítottak” kifejezést a felvételi beszélgetésen, mert így saját magad alatt vágod a fát.