szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Richard Watson Jövő-dosszié című könyvében a következő öt évtizedre jósol. E cikk középpontjában a munka áll.

Jövő-dosszié











Megrendelem a könyvet.
1. Munkaerőhiány, mobilitás, vándorló munkavállalás

A globalizáció két irányban hat. Egyrészt kevés szakértelmet igénylő állások millióit veszítjük el azért, mert az ilyen munkákat olcsóbban el lehet végeztetni Kínában, Indiában vagy Afrikában. Másrészt viszont lényegtelen szemponttá válik a földrajzi hely, a magas szintű szakképzettséget igénylő munkák sem helyhez kötöttek többé. Ezért a gazdasági társaságok globálisan toborozzák majd a dolgozóikat, s a dolgozók hol ebbe, hol abba az országba költöznek majd. Még az sem lesz ritkaság, hogy a dolgozó nem abban az országban él, ahol állásban van. Gyengül az alkalmazottak kötődése a cégükhöz, cégek iránt el nem kötelezett dolgozók keresik majd a mindenkori legjobb lehetőségeket a piacon. Fölerősödik a fordított munkaerő-vándorlás trendje is: az Egyesült Államokból visszatérnek Indiába az onnan kivándorolt munkavállalók, mert jobb munkalehetőségeket találnak otthon. A leginkább sokkoló jelenség azonban a születések számának csökkenése következtében szinte minden országban fellépő munkaerőhiány lesz.

2. Egyensúly munka és magánélet között

Húsz vagy harminc évvel ezelőtt a szakértők a szabadidős társadalom megszületését jósolták. Ennek ellenére ma nem kevesebbet, hanem többet dolgozunk, mint azelőtt, és több időt töltünk közlekedéssel. A globalizációnak is köze lehet a dologhoz, de elképzelhető, hogy a szervezetek karcsúsítása van a háttérben. Egy másik elmélet az alacsony kamatlábakat, a fogyasztói szemléletet és az eladósodást teszi felelőssé érte. Ráadásul a sok elfoglaltság manapság még státusszimbólumnak számít, bár már nem sokáig. Az éjjel-nappali nyitva tartás munkakultúrája ellen fellázadnak a szülők, mert szeretnének több időt tölteni gyermekeikkel, s a hosszú munkaidő társadalmi költségeivel kapcsolatban perekre és új jogszabályokra számíthatunk. Például kártérítést fognak követelni a munkaadóktól azok a dolgozók, akiknek a túl sok munka, az irreális célok és a családdal töltött esték, hétvégék hiánya miatt tönkrement a házasságuk, stresszel összefüggő betegségeket kaptak, vagy magatartászavarban szenved a gyermekük.

3. Technika és automatizálás

A múltban a mesterséges intelligencia és a robotok fejlődése került az újságok címlapjaira; a jövőben gyakrabban találkozhatunk például az alkalmazottak elektronikus címkézésével vagy figyelésével. A szakmai önéletrajzok elérhetők lesznek online vagy talán záróvédjeggyel ellátott, testünkbe beültetett azonosító chipeken lesznek megtalálhatók. Mindennaposak lesznek az online állásbörzék és személyazonossági ellenőrzések is. Technikai megoldások születnek a munkával összefüggő stressz enyhítésére, a megbeszéléseket, konferenciákat egyre gyakrabban szervezik virtuális formában. Sokan dolgoznak majd otthonról vagy útközben, de az iroda mint a munkavégzés központja továbbra is létfontosságú lesz, nem utolsósorban azért, mert az embereknek szükségük lesz a másokkal való személyes érintkezésre. Ugyanakkor a drót nélküli adatátvitel és a nagy sebességű kapcsolatok jóvoltából bárhol elvégezhetjük irodai tennivalóinkat, ezért egyre többet fogunk dolgozni szabadságunk alatt, akár a világ legeldugottabb pontjain is.

4. Vállalatok társadalmi felelősségvállalása

A jövőben a gazdasági társaságoknak többet kell tenniük azért, hogy vonzóvá tegyék magukat a munkavállalók számára, hogy megtarthassák a dolgozóikat. A majdani újoncok és a fogyasztók számára is egyre fontosabb lesz, hogy a cégek etikus magatartást tanúsítanak-e, és mekkora szerephez jut döntéseikben a szociális felelősségérzet. A befelé forduló marketing jegyében a cégek olyan márkanevek kialakításán fáradoznak majd, amely vonzó lehet a már belépett és a reménybeli új dolgozók számára. Nagyobb fontosságra tesz szert a bizalom és az átláthatóság, és a fogyasztók vásárlási döntéseiben az értékrendjük is szerephez jut. Ennek eredményeként csökken a különbség a befelé és a kifelé irányuló kommunikáció között, a szervezetek egyre inkább rákényszerülnek, hogy az igazat mondják.

5. Fiatal nemzedék

Ha folytatódik a gazdasági növekedés, s ha az automatizálás és a mesterséges intelligencia nem pótolja a szakképzett munkaerő hiányát, akkor a fiatalok diktálhatják majd a feltételeket, egyszerűen azért, mert több lesz az állás, mint a jelentkező. A munkaadók ezért rugalmasabbak lesznek a munkavégzés módját és helyét, valamint a díjazás módját illetően. Nőni fog a virtuális hálózatok jelentősége a tennivalók intézésében; a döntések a kollektív bölcsesség jegyében születhetnek, s az innovációs folyamat nyílt vagy megosztott innovációs elveket követ.

hvg.hu Tech

A jövő háborúit a vízért folytatjuk majd?

Kritikus történelmi korszak küszöbén állunk. Az erőforrások - a kőolajtól és az ivóvíztől az uránércig és a szemes terményekig - apadnak, ezért az energiafüggő országok egymással versengve keresik majd az éhségüket csillapítani képes országok kegyeit, amíg a hiány pótlására a technika fenntarthatóbb megoldást nem kínál. Pár évtizeden belül a víz és az élelem is elsőrendű konfliktusforrás lesz, akárcsak ma az olaj. Részlet a HVG Kiadó gondozásában megjelent Jövő-dosszié című könyvből.

Orbán és a berlini tűzfal: mit keres a Karmelitában az AfD elnöke?

Orbán és a berlini tűzfal: mit keres a Karmelitában az AfD elnöke?

Marabu Féknyúz: Pacsi az AfD-vel

Marabu Féknyúz: Pacsi az AfD-vel

Orbán meghülyült, Magyarország és az egész kontinens jövőjét sodorná veszélybe

Orbán meghülyült, Magyarország és az egész kontinens jövőjét sodorná veszélybe

Nem dolgozhat végrehajtóként, mégis százmilliókat kereshet Schadl György évente

Nem dolgozhat végrehajtóként, mégis százmilliókat kereshet Schadl György évente