A szolgáltató szektor képviselői is részt vettek azon a beszélgetésen, amelyen többek között a szolgáltatástudományi képzés (SSME) bevezetésének szükségességéről esett szó. A kezdeményezés célja, hogy a hazai oktatási rendszerbe - felnőtt- és szakképzésbe - beemeljék azokat az ismereteket is, amelyek elsajátításával a diplomás fiatalok képesek lennének a magas színvonalú munkavégzésre ebben a szektorban is.
Hogy a szolgáltatástudományi képzésre szükség van, arra egy felmérés is felhívta a figyelmet. A GKI Zrt. megbízásából végzett kutatás során a legdominánsabb szolgáltatási ágazatok munkaerőpiaci jellemzőit vizsgálták: főképp a gazdasági, pénzügyi, ingatlan és IT-szektort érintve. A válaszadók között 21 nagyvállalat és 650 kis- és középvállalat szerepel, emellett a 15 legfontosabb felsőktatási intézmény képzési struktúráját is megvizsgálták - ismertette a részleteket Molnár Katalin, a Szolgáltatástudományi Módszertani Központ Alapítvány (SZTMK) képviselője.
A keresleti oldal szempontjából a vizsgálat több problémára is felhívta a figyelmet: a szolgáltató-szektorban vannak olyan területek, amelyeket nem fed le a munkaerőpiaci kínálat, hiányzik a szakképzett munkaerő - hangsúlyozta Molnár Katalin. Sokszor a szakmai gyakorlat hiánya is hozzájárul ahhoz, hogy a cégek szinte vadásznak az igényeiknek megfelelő munkaerőre. A szolgáltatási ágazat piacvezető multinacionális cégei és nagyvállalatai a foglalkoztatottakkal szembeni elvárásaik feltérképezésekor kiemelték: tapasztalataik szerint a meghirdetett posztokra jelentkezők problémamegoldó képessége, idegennyelv-tudása gyenge, a jó modor, kulturált megjelenés, és videlkedés sem jellemző a jelöltekre, akiknek az önálló munkavégzés, a csapatmunka is gondot jelent.
Kínálati szempontból az jelenti a legnagyobb problémát, hogy a munkaadók nem tudják pontosan megmondani, hogy milyen szakképzettségű munkavállalókra lesz szükségük a következő években, így a képzés sem célirányos - vélik a felmérésben részt vevő felsőoktatási intézmények vezetői.
A szolgáltatástudományi képzés tanterveinek, tananyagainak kidolgozása jelenleg hat felsőoktatási intézmény közreműködésével , és szakemberek bevonásásáal folyik. A kezdeményezésben a 3 éve alakult Magyar Outsourcing Szövetség is részt vesz.
Az elméleti tudás mellett fontos, hogy a diákok már középiskolás korukban elsajátítsák azokat a képességeket, kifejlesszék azokat a készségeket, amelyek ahhoz kellenek, hogy később piacképes munkavállalók lehessenek - hívta fel a figyelmet a minőségi oktatás fontosságára Hanke Anikó, a SAP Global HR-osztályának munkatársa.