A high-tech szektor mérnökei és szakemberei szinte semmit sem éreznek a gazdaság lassulásából - írta a napokban a Boston Globe, csak Massachusetts államban 10 ezer új IT-munkahely jött létre tavaly. Eközben a Microsoft, az Intel és a többi multi arról panaszkodik, hogy szinte lehetetlen szakképzett fiatal komputerspecialistákat találni az amerikai piacon. Ezért folyamatosan a Kongresszusnál lobbiznak azért, hogy vízumkönnyítéssel járuljon hozzá a szakemberhiány enyhítéséhez. Miközben 2000 és 2005 között 332 ezerrel nőtt az USA-ban az IT-munkahelyek száma, külföldről ez idő alatt 330 ezer szakember érkezett, főként high-tech-specialisták.
Ami a külföldi fizetéseket illeti, az alacsonyabb beosztású angol IT-alkalmazottak éves fizetése öt év óta 5,5 millió forint körül stagnál, a menedzsereké viszont 20 százalékkal nőtt ugyanezen idő alatt, és az idén eléri a 14 millió forintot. Amerikában a fejlesztők évi 12-15 millió forint között keresnek, a projektmenedzserek a 15-25 millió, a biztonsági szakemberek pedig a 14-24 millió közötti sávban.
Ami a magyar viszonylatokat illeti, Határ Petra független tanácsadó megfigyelései szerint a magyar fejlesztők szakmailag jók és a külföldi fizetésekhez képest olcsóbbak is. Nem is csoda, hogy az elmúlt években több nemzetközi cég helyezte ide fejlesztéseit, a jó IT-szakemberek iránti kereslet ezért igen erős. A legkeresettebb nyelvismeretek a JAVA, J2EE, .NET, CSharp, C és C++. Erős trendnek mutatkozik a webfejlesztés is: tízből heten ezzel akarnak foglalkozni a fiatalok körében.
Problémát jelent azonban az idegen nyelv hiánya. Kevés az olyan szakember, aki tárgyalási szinten ismerne egy nyelvet (bár a szakmai nyelvvel nincsen gondjuk), emellett megnehezíti a keresésüket, hogy általában nem rohangálnak új munkahely után az ilyen szakemberek, így célzott keresést kell alkalmazni megtalálásukhoz. Emellett mind fontosabb tényező a felvétel során, hogy az illető kommunikatív, nyitott személyiség legyen - ez eddig nem volt jellemző az IT-területen -, természetesen a megfelelő szakmai nyelv(ek) ismerete mellett.
Ami a hazai fizetéseket illeti, a kezdő fejlesztők (akik adott esetben egyetem, főiskola vagy szakiskola alatt csináltak már kisebb fejlesztéseket) bruttó 300 ezer forint környékéről indulnak, ez pedig a tapasztalattól függően arányosan nő. A felső határ - már csak a "béren felüli" juttatások miatt is - nem megfogható, egyes amerikai cégek például egy jó magyar fejlesztőért illetve projektmenedzserért bármit megadnak.
B. M.