Újabb munkabeszüntetést tartanának a BKV szakszervezetei, elsősorban a buszágazatot képviselők december 18-án, üzemkezdettől 13 óráig, ha nem teljesülnek a cég gazdasági problémáinak rendezésére vonatkozó követeléseik december 15-ig - közölték a szakszervezetekből alakult sztrájkbizottság képviselői.
Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője elmondta, hogy a kilátásba helyezett sztrájk előtt, november 27-ére demonstrációt szerveznek, amelynek célja, hogy rábírják a fővárost a BKV rossz gazdasági helyzetének rendezésére.
A szakszervezetek öt pontban foglalták össze követeléseiket: szülessen törvényi szabályozás a városi közlekedés finanszírozásának rendezésére, az állam növelje a normatív támogatást és a finanszírozás átalakításával teremtse meg a cég stabil működését, a főváros vállalja át a BKV 80 milliárdos tartozásából keletkezett kamatterheket, vagy ennek megfelelő támogatással segítse a cég működését.
A követelések között az is megfogalmazódott, hogy a főváros ne a jegyárak növelésével pótolja a cég működéséhez hiányzó költségeket, hanem hozzon létre külön alapot, amely fedezetül szolgálhatna a BKV működéséhez.
Nemes Gábor hangsúlyozta: 30 milliárd forint azonnali gyorssegélyre van szüksége a cégnek, hogy az idei és a következő évi tervezett hiányt pótolni tudják, és ne kerüljön veszélybe a BKV működése. A szakszervezetek már egyeztettek a Pénzügyminisztériummal, de ez nem vezetett eredményre - tette hozzá.
A buszágazatot képviselő szakszervezetekhez több, a villamoságazat és a trolibuszágazat dolgozóit képviselő szakszervezet is csatlakozott. A BKV-nál működő szakszervezetek közül 12 venne részt a demonstrációban, és 11 a december 18-i tervezett munkabeszüntetésben - tájékoztatott a szóvivő. Hozzátette: a cég dolgozói között mintegy 50 százalékos a sztrájkot bejelentő szakszervezetek támogatottsága.
A BKV szakszervezeteinek többsége a május 27-én kötött megállapodás értelmében szeptember 30-ra halasztotta a nyomásgyakorlást, mert azt az ígéretet kapták, hogy addig a döntéshozók kidolgozzák a cég rövid-, közép-, és hosszú távú gazdasági stratégiáját. A határidő letelte előtt lépett hivatalba a BKV új vezérigazgatója. Kocsis István a határidő meghosszabbítását kérte a szakszervezetektől, amelyek december 15-ig adtak haladékot a kért garanciák kidolgozására.