A gazdasági válságban szorosabb együttműködés kell a munkaerőpiacon
A gazdaság és a munkaerőpiac szereplőinek szorosabb és tudatosabb együttműködésére van szükség a jelenlegi gazdasági helyzetben, amelyben újraértékelődik az állam szerepe is a foglalkoztatás, közfoglalkoztatás generálásában - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára.
A munkaügyi tárca egyebek között a foglalkoztatást segítő bértámogatással, a hagyományostól eltérő rugalmas munkaformák szélesebb körben való elterjesztésével, a közfoglalkoztatás növelésével próbálja elérni, hogy minél több embert tartsanak a foglalkoztatási rendszerben. Az államtitkár a Székesfehérvári Regionális Képző Központ fennállásának 15. évfordulója alkalmából rendezett szakmai tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón egyebek között azt hangsúlyozta: a szakképzés rendszerét úgy tervezik átalakítani, hogy annak szerkezete és tartalma összhangban legyen a munkaerőpiac valós igényeivel.
Az úgynevezett hiányszakmák iránti érdeklődést növeli majd a szakmunkás ösztöndíjrendszer bevezetése. A következő tanévben azok a fiatalok, akik valamilyen hiányszakmában kívánnak szakmunkás bizonyítványt szerezni, a tanév első félévében 10 ezer forint, majd tanulmányi eredményüktől függően, 10-30 forint ösztöndíjat kapnak. A tervek szerint növelik a tanulószerződések számát is, eddig 43 ezret kötöttek már meg.
Megújult az országos képzési jegyzék. A korábbi széttagolt, bonyolult tartalmi struktúra helyett moduláris rendszerű, "jobban variálható tudás átadás lehetőségét" teremtették - sorolta az államtitkár, aki szerint az Új Magyarország Fejlesztési Terven belül az operatív programok átcsoportosításával 1 400 milliárd forint a gazdaság fejlesztést, élénkítést, valamint a munkahelyek megtartását, a foglalkoztatás biztonságát szolgáló alap jött létre, amely segít a gazdasági recesszió hatásait kezelni.