Általános és határozatlan idejű sztrájkot hirdet két szakszervezet is Ferihegyen szerdán reggel 6 órától, a munkabeszüntetés alatt járatok késésére, törlésére lehet számítani - közölte a Budapest Airport.
Akár több napra is megbénulhat a ferihegyi reptér szerdától a sztrájkot szervező szakszervezetek szerint, amelyek akár éjszaka is készek folytatni a tárgyalásokat.
Kovács Zoltán, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) sztrájkbizottságának elnöke kedden este elmondta: a keddi tárgyaláson nem közeledett a felek álláspontja egyetlen kérdésben sem, amiért a sztrájkbizottság elnöke a munkáltatót tette felelőssé. Több kompromisszumos javaslata is volt az érdekképviseletnek, a BA menedzsmentje azonban mindegyiket "lesöpörte" - tette hozzá. Csorba Attila, a sztrájkot hirdető másik szakszervezet, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke is úgy vélte, hogy az álláspontok nagyon távol vannak egymástól, a munkáltató mintha meg sem hallaná a szakszervezetek javaslatait.
Az RDSZSZ és a LESZ tagjai lefedik a reptér valamennyi tevékenységi területét, így a sztrájk várhatóan megbénítja a repteret - tette hozzá Kovács Zoltán. Megerősítette: határozatlan idejű munkabeszüntetést hirdettek, a dolgozók készek több napig is kitartani abban az esetben, ha nem születik megegyezés a követelésekről.
Az érdekképviseleti követelésekre adott munkáltatói választ kommunikációs blöffnek nevezte Kovács Zoltán. A korábban az MTI-nek eljuttatott közlemény szerint a szakszervezet követelései között szerepel egyebek között, hogy az új kollektív szerződést a munkáltató 3 évig ne mondja fel, illetve, ha mégis így dönt, akkor is folyósítsa a szerződésben szereplő anyagi és egyéb juttatásokat a hátralévő időben is.
A munkáltató függessze fel a folyamatban lévő kiszervezéseket és a következő 3 évben erre ne is kerüljön sor. A BA a havi átlag munkaidő-kereten felül végzett munkaidőt 120 százalékos mértékben fizesse ki 3 évre visszamenőleg, és azt is kérik, hogy a munkáltató 2009. január 1-jéig szerezze vissza a magyar államtól a BA Zrt. üdülőjét, és ott a privatizációs szerződésben megjelölt határidő végéig folyamatosan biztosítsa a munkavállalók számára a kedvezményes üdülés lehetőségét. Egyben 65 millió forint kártérítést is követelnek, amiért a munkavállalók az elmúlt három évben nem használhatták az üdülőt.
Azt is követelik, hogy a munkáltató 2010-ig ne bocsásson el munkavállalókat, mivel véleményük szerint a létszámcsökkentések a repülésbiztonságot veszélyeztetik.
Szollár Domokos, a BA szóvivője a követelésekről azt mondta: a BA vállalta, hogy jövő hét közepére a szakszervezetnek átadja az új kollektív szerződés javasolt szövegtervezetét. Hozzátette: a BA 2008. június 24-én kezdett tárgyalásokat a kollektív szerződés módosításáról, amelyben a társaság újra szabályozza a repülőtéri munkaszervezés egészét, beleértve a munkarendeket és a munkaidőkereteket. A reptér üzemeltetője szerint ugyanis a hatályban lévő ksz megköti a munkáltató kezét és nehézkessé, pazarlóvá teszi az üzemeltetést.
A folyó átalakítások célja a hosszú távú stabilitás megteremtése és a legtöbb munkahely megőrzése a rendkívül nehéz helyzetbe került légiközlekedés iparágban. Hangsúlyozta azt is, hogy a sztrájktárgyalás nem alkalmas a kollektív szerződés megvitatására, az átalakítási program felfüggesztése pedig elfogadhatatlan lenne a Budapest Airport számára.
Szerdán a menetrend szerint összesen 250 járatot indít és fogad Ferihegy. A Malév egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást, így még nem tudni, hogy a légitársaság mely járatait érintheti a munkabeszüntetés - mondta el Németh Krisztina, a Malév szóvivője.
A munkabeszüntetést a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete, valamint a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet hirdeti, de valószínűleg csatlakoznak hozzá a Repülőtéri Üzemanyagkiszolgálási Kft. dolgozói is, így a BA azt tanácsolja a légitársaságoknak, hogy más repülőtéren tankoljanak.