szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Önálló törvényjavaslatot nyújtottak be szabaddemokrata és szocialista képviselők "nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények" működési feltételeiről, a jogszabály még a tavaszi ülésszakban a parlament elé kerülhet.

Magyar Bálint (SZDSZ) az előterjesztők nevében elmondta: nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény az az egyetem, illetve főiskola lehetne, ahol a beiratkozott hallgatók és oktatók éves átlagban, legalább 30 százalékban nem magyar állampolgárok. Ilyen intézményt külföldi állam és külföldi jogi személyiséggel rendelkező szervezet is alapíthatna. A tervezet szerint, ha egy államilag elismert felsőoktatási intézmény megfelel a vonatkozó feltételeknek, átalakulhatna nemzetközi jellegű intézménnyé. Ugyanakkor, ha a beiratkozott hallgatók vagy oktatók három egymást követő éven keresztül éves átlagban kevesebb, mint 30 százalékban nem magyar állampolgárok, az intézmény elveszíti nemzetközi jellegét, s nemzetközi jellegének állami elismerését vissza kell vonni.
 
A jogszabály alapján az ilyen intézményekben a külföldiek oktatási, tudományos vagy művészeti munkavégzésekor munkavállalási engedélyre nem lenne szükség. Magyar Bálint elmondta: a javaslattal szeretnék elősegíteni a külföldi és nemzetközi felsőoktatási intézmények minél nagyobb számú működését Magyarországon, illetve minőségi garancia mellett szeretnék könnyíteni megtelepedésüket.
 
A felsőoktatási törvény tavaly év végén elfogadott módosítása tartalmazza azt, hogy ezt a területet külön törvényben kell szabályozni. Erre azért is szükség van, mert a Közép-európai Egyetemre, illetve az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemre külön szabályozás van érvényben. A mostani törvényjavaslattal hatályát veszíti a két intézményre vonatkozó egyedi regula is, s egységesebb szabályozás alakítható ki - tette hozzá Magyar Bálint.
 
A korábbi oktatási miniszter kitért arra is, hogy a felsőoktatási törvény áttörést ért el abban, hogy az OECD-országaiban akkreditált képzéseket a magyar intézmények átvehetik anélkül, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottságnak (MAB) mérlegelnie kellene. A MAB-nak csak a szakindításhoz szükséges feltételeket kell vizsgálnia.
 
Magyar Bálint elmondta még, hogy az oktatási tárcával közösen dolgoznak egy olyan javaslaton is, amely a MAB "nemzetközivé tételét" célozza. Ennek értelmében a szakalapítások, szakindítások bírálati folyamatába nemzetközi szakértőket kellene bevonni, s a kérvényeket angol nyelven is be kellene nyújtani. Ez azért lenne szerinte fontos, mert egy olyan kis felsőoktatási piacon, mint a magyar, az érdekek ütközése nélkül nehéz csak hazai szakértőkkel biztosítani ezt a folyamatot. Így objektívebbé lehetne tenni a minőségi szempontok elbírálását - közölte.
 
A törvényjavaslatot várhatóan egy hónapon belül benyújtják.

MTI Karrier

Az MSZP előrehozott szakképzést javasol

Előrehozott szakképzést javasol az MSZP, hogy a szakiskolákban a szakképzést már a 9. évfolyamon meg lehessen kezdeni - mondta Tatai-Tóth András, a párt oktatási munkacsoportjának vezetője.

MTI Karrier

Változások az érettségi pontszámításban 2011-től

Várhatóan jelentősen csökken 2011-től azoknak a választható érettségi tárgyaknak a száma, amelyekből a felsőoktatási felvételiknél pontokat szerezhetnek a diákok - közölte Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke.

Spiegel: Oroszország áll a német autókat megrongáló vandalizmushullám mögött

Spiegel: Oroszország áll a német autókat megrongáló vandalizmushullám mögött

150 milliárd forintnyi pénzből indítaná meg a szlovák kormány a bősi erőmű fejlesztését

150 milliárd forintnyi pénzből indítaná meg a szlovák kormány a bősi erőmű fejlesztését

Történelmi traumák feldolgozásáról szól Martyna Bunda lengyel írónő most magyarul is megjelent regénye

Történelmi traumák feldolgozásáról szól Martyna Bunda lengyel írónő most magyarul is megjelent regénye

Robert Reich: Trump pénzre váltja a hatalmát

Robert Reich: Trump pénzre váltja a hatalmát