szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Montana állam Bozeman nevű városának vezetősége meghökkentő rendelkezést hozott: aki a közszférában szeretne dolgozni a településen, annak – a közbiztonság érdekében – be kell szolgáltatnia a különböző közösségi oldalakon használt felhasználóneveit és jelszavait.

A NetworkWorld értesülései szerint a személyiségi jogok ilyen mértékű sárba tiprását a városvezetők azzal indokolták, hogy ennek segítségével tudják az egyes jelentkezők hátterét ellenőrizni.

A kiírt állásokra jelentkezőnek beleegyezési nyilatkozatot kell aláírnia, amelyben hozzájárul, hogy a városvezetés ellenőrizhesse „hátterét, ajánlásait, jellemét, korábbi munkahelyeit, oktatási eredményeit, folyószámláit, illetve a róla készült bűnügyi vagy rendőrségi nyilvántartást”. Emellett az alábbi rubrika is szerepel a jelentkezési adatlapon:

„Sorolja fel az összes olyan személyes vagy üzleti weboldalt, chatszobát, közösségi fórumot – Facebook, Google, Yahoo, YouTube, MySpace stb. –, amelynek tagja, illetve amelyeket látogat.” Az űrlapon szerepel három sor, ahol a jelentkezőnek le kell írnia a felsorolt oldalakon használt felhasználói nevét és jelszavait.

A felhasználók adatai nem tartoznak a munkáltatókra
© Végel Dániel

Greg Sullivan, Bozeman város ügyésze védelmébe vette a rendelkezést, amikor a helyi tévécsatornának nyilatkozva azt mondta: „a város nagyon komolyan veszi a személyiségi jogokat”.

„Többek között olyan állásokra jelentkeznek nálunk, mint rendőrségi vagy tűzoltósági pozíciók, illetve a városházán betöltött helyek” – magyarázta Sullivan. „Az efféle munkákhoz megbízható emberek kellenek, azért van szükség ezekre a vizsgálatokra, hogy a jelentkezők erkölcsi hátterét ellenőrizhessük. Mindez a város javát szolgálja.”

A városlakók, úgy tűnik, nem osztják Sullivan véleményét. A helyi tévécsatorna által végzett online közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 98 százaléka szerint a rendelkezés súlyos megsértése a magánszférának és a személyiségi jogoknak.

Emellett egyéb aggályokat is felvet, hogy számos közösségi oldalon a felhasználói szabályzatba ütközik, hogy a tagok harmadik személlyel osszák meg adataikat. A Facebookon például a regisztrációval együtt a felhasználók elismerik: „nem osztom meg jelszavamat mással, nem hagyom, hogy mások hozzáférjenek a profilomhoz, és nem teszek semmi olyat, ami kockára tenné az oldal biztonságát”.

Amint a BoingBoing nevű blogon az egyik hozzászóló rámutatott, nemcsak ezzel van probléma, hanem azzal is, hogy az amerikai törvények értelmében a munkáltató nem kérdezhet rá a jelentkezők vallására, családi állapotára, politikai nézeteire és hasonló tiltott információkra. Márpedig a közösségi oldalakon a felhasználók profiljain ezek az adatok jellemzően szerepelnek, s nem tartoznak a munkáltatókra.

hvg.hu Tech

Kockázatosak a közösségi oldalak?

A közösségi oldalak, mint amilyen a Facebook, a Myspace vagy például a magyar iWiW, a legdinamikusabban fejlődő webkettes szolgáltatások közé tartoznak. Hatalmas lehetőségek rejtőznek bennük – és persze hatalmas kockázatok!

MTI/hvg.hu Tech

Veszprémi egyetemisták személyes adatai egy internetes oldalon

A veszprémi Pannon Egyetem több ezer hallgatójának az adatai kerültek fel egy internetes oldalra; ott közlik többek közt a lakhelyüket, a személyi igazolványuk számát is, illetve édesanyjuk nevét, e-mail címüket és az ezekhez tartozó jelszavakat - közölte Réti Tamás, az egyetem stratégiai igazgatója.

hvg.hu Tech

Az iWiW és az egyéb közösségi oldalak veszélyei a gyerekekre nézve

Az iWiW egy vezető közösségi hálózat webhelye, melynek 2007. augusztusi adatok szerint 2,6 millió tagja van, akik közül sokan kamaszok. A kapcsolatok száma pedig elérte a 220 milliót. A feliratkozáskor a felhasználók nevüket, szeretem-nemszeretem dolgaikat és képüket tartalmazó, személyes profilt hoznak létre. Ez a profil a webhely összes látogatója számára nyitva áll. A felhasználók képeket és videókat is feltölthetnek, az üzenőfalon keresztül pedig a baráti listájukon szereplőkkel gondolataikat is megoszthatják.

hvg.hu Tech

Törlik a furcsa nevű felhasználókat a legnagyobb közösségi oldalról

Egy Alicia Istanbul nevű atlantai nő egyik reggel nem tudott belépni a Facebook közösségi oldalon létrehozott profiljába. Bár semmilyen illegális tevékenységet nem folytatott és két éve aktív felhasználó volt, az oldal üzemeltetői azt hitték, kitalált névről van szó, ezért előzetes figyelmeztetés nélkül visszavonták a hozzáférését.

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

Piros kis élményautó: 27 évesen szinte új BMW Z3 került eladósorba

Piros kis élményautó: 27 évesen szinte új BMW Z3 került eladósorba

Vogel Evelin: Péter simán ki tudna fizetni a saját pénzéből, amit a Fidesztől kapott éveken át a semmire

Vogel Evelin: Péter simán ki tudna fizetni a saját pénzéből, amit a Fidesztől kapott éveken át a semmire

Marco Rossit összefüggésbe hozták a lengyel fociválogatottal, de a szövetség cáfol

Marco Rossit összefüggésbe hozták a lengyel fociválogatottal, de a szövetség cáfol