Szó szerint beesel az ajtón, holott csak egy látványos belépőt terveztél? Összecsuklik a szék alattad, miközben éppen az interjúztató legtrükkösebb kérdésére válaszolsz? Ezek az apró botlások még könnyen, szinte azonnal korrigálhatók, ha gyorsan reagálsz és megpróbálod tréfával elütni a dolgot, ahelyett, hogy fülig vörösödnél, és azzal védekeznél: béna vagy, mindig kínos helyzetbe hozod magad. Inkább nevess magadon! Ha az interjúztató látja, hogy humorosan kezeled a dolgot, feltalálod magad még a kínos helyzetekben is, nyert ügyed van. Akad azonban néhány alapvető hiba, amely ront megítéléseden, ezen pedig már jóval nehezebb változtatni.
Igazolt vagy igazolatlan hiányzás?
Éppen az állásinterjú reggelén tör rád a migrén? Lebetegedtél? Ne ess kétségbe, akkor sem, ha reménytelen a helyzet. Ha lázas vagy, vagy gyenge, ezért úgy ítéled meg, hogy nem tudod a legjobb formádat hozni az állásinterjún, telefonálj be a céghez. Mondd el a HR-esnek, mi a helyzet és kérdezd meg, mit tanácsol. Az a legegyszerűbb, ha kérsz egy új időpontot. Az is előfordulhat, hogy nem hívnak vissza, elvész a lehetőség, ilyenkor még a beteg jelentkezők is úgy gondolják, jobb elmenni az interjúra, mint végleg elesni egy ígéretes lehetőségtől.
Mérlegelj! Gondold át, van-e reális esélyed arra, hogy bejuss az következő interjú-körbe, tudsz-e koncentrálni, felelni a felvételiztető kérdéseire, vagy jobb, ha otthon maradsz és meg sem próbálod, még akkor sem, ha ezzel ugrott a remény, hogy megkapd az áhított posztot. Ha fertőző betegségben szenvedsz, valójában nincs min gondolkodnod. Ne menj közösségbe, míg meg nem gyógyulsz (ez alól az állásinterjú sem kivétel)! Akárhogy döntesz is, ha kihagyod az interjút, mindenképpen telefonálj a cég HR-esének és közöld vele, mi a helyzet. Ha magyarázat nélkül, egyszerűen csak nem jelensz meg a felvételi beszélgetésen, senki sem fogja tudni, hogy beteg voltál-e vagy csak meggondoltad magad, és már nem érdekel az állás.
© sxc.hu |
Zilált külső, igénytelen megjelenés
Már az első pillanatban elrettentheted az interjúztatót, ha külsődről ordít, hogy nem felvételi beszélgetésre készültél. Cégenként, és persze a megpályázott poszttól függően változik, hogy kinek mit érdemes viselnie a felvételi beszélgetésen, hogy mit várnak el tőle (öltönyt/kosztümöt vagy egy elegánsabb nadrágot/szoknyát egy visszafogott inggel/felsővel, esetleg a laza, kötetlen megjelenés is belefér).
Légy ápolt, fordíts gondot hajviseletedre (ha látszik, hogy hónapok óta nem jártál fodrásznál, az állásinterjúra akkor is frissen mosott hajjal érkezz). Ha használsz parfümöt, csak visszafogottan, ne permetezz magadra egy fél üveggel, az átható illat ugyanolyan taszítóan hathat, mintha valaki mosdatlanul állít be. Fordíts gondot a cipődre is, legyen tiszta és alkalomhoz illő. Ha van tetoválásod, ne tedd közszemlére, illetve, ha látható sérülésed van, kösd be, ne sokkold az interjúztatót. „Egyszer egy húszas éveinek közepén járó fiú jött interjúzni. Elesett reggel a biciklijével, mély seb tátongott a homlokán. Annyira rohant, hogy nem volt ideje beköttetni” – meséli a tíz éve toborzással foglalkozó Móni. Mindig legyen annyi időd magadra, hogy az utolsó pillanatban szerzett sérülések se maradjanak ellátatlanul.
Időzavar: korán vagy későn?
Udvariatlanság megváratni valakit, fokozottan érvényes ez az állásinterjúra. Ha egy előre megbeszélt időpontban várnak, igyekezz pontosan érkezni. Látod, hogy pár percet késni fogsz? Hívd fel a HR-est és tájékoztasd a helyzetről. Ha a megbeszéltnél jóval korábban érkezel, derítsd fel a terepet. Arra figyelj, hogy ne téblábolj, ne zavard a többieket – akik esetleg arra várnak, hogy bemenjenek –, és ne kérdezd meg kétpercenként, mikor kerülsz sorra. Előfordulhat, hogy nem hívnak be azonnal, elhúzódik a beszélgetés a sorban előtted állóval. Ilyenkor ne aggódj, ne kezdj el elméleteket gyártani, hogy vajon miért nem jön már ki az előző delikvens (biztos elkápráztatta a felvételiztetőket, biztos ...).
Feltűnési viszketegség
Felmérted a terepet, és úgy látod, hogy simán „vered” a mezőnyt? Ne viselkedj kirívóan, míg arra vársz, hogy eljöjjön a te időd. Előfordulhat, hogy az interjúztatók már a beszélgetés előtt megfigyelik a jelentkezők viselkedését - esetleg bekamerázzák a váróhelyiséget -, hogy kiderüljön, miként viselkednek nyomás alatt, élesben - az állásinterjún - és civilben, amikor azt hiszik, senki nem figyeli őket. Légy visszafogott és a felvételi beszélgetés előtti perceket használd arra, hogy lélekben felkészülj a rád váró megmérettetésre.
Abszolút lebőgés
Nem jut eszedbe a cég neve, melyhez be szeretnél jutni, holott már fél órája válaszolgatsz az interjúztató kérdéseire? Elfelejtetted a cégvezető vagy a felvételi beszélgetést levezénylő HR-es nevét, pedig bemutatkozott? Az izgalom, a fokozott koncentráció, a vágy, hogy megfelelj az elvárásoknak és megcsípd a vágyott állást, sokszor azzal jár, hogy pillanatnyi áramszünet áll be, leblokkolsz, esetleg úgy érzed, hogy nem jut eszedbe semmi. Ilyenkor végy mély levegőt, és próbálj meg egy pillanatig nem gondolni semmire, hogy kitisztuljon a fejed. Ha úgy érzed, nem javul a helyzet, kérd meg a szobában tartózkodók valamelyikét, hogy nyisson ablakot, a friss levegő jót tesz. Ha nem pánikolsz be, hogy nem jut eszedbe semmi, a bénultságod is elmúlik.