szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több európai uniós tagállamban - így például Hollandiában és Dániában - a munkanélküliség ellenére is szükség van szakképzett munkaerőre, így ezek az országok vonzó célpontok lehetnek azoknak a magyar munkavállalóknak, akik más EU-tagállamban szeretnének dolgozni - hívja fel a figyelmet az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ).

A magyar munkavállalók szempontjából korábban slágercélpontnak számító országokban, így például Nagy-Britanniában és Írországban is megnőtt a munkanélküliség a válság nyomán - előbbiben 7,7, utóbbiban 12,5 százalék volt az állástalanok aránya júliusban a legutóbbi adatok szerint. Több tagállamban - leginkább Hollandiában és Dániában - ugyanakkor a válság ellenére is szükség van a főként középfokú végzettséggel bíró, szakképzett, nyelvet beszélő munkaerőre - mondta Kalmár András, az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) magyarországi menedzsere. E két országban az EU-átlagnál alacsonyabb jelenleg a munkanélküliség: a  júliusi munkaerőpiaci adatok alapján Hollandiában 3,4, Dániában 5,9 százalék.
 
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legutóbbi, október elsején publikált adatai szerint Európában tízéves csúcsra emelkedett a munkanélküliség augusztusban. A 16 országot tömörítő eurózónában szezonális kiigazításokkal 9,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta, a 27 tagországban pedig 9,1 százalék. 
  
Hollandiában leginkább az építő- és fémipar, illetve a húsipar (csontozók és hentesek) területén keresnek embereket, de szükség van például csőszerelőkre, hegesztőkre, szezonális mezőgazdasági munkásokra, szakácsokra és bolti eladókra is. A felsőfokú végzettségűek közül informatikusokat várnak, valamint tanárokat is keresnek a felsőfokú oktatási intézmények.
  
Dániában is leginkább középfokú végzettségűeknek kínálnak munkákat, emellett szezonális munkalehetőségek - eper-, borsó- és almaszedés - vannak a mezőgazdaságban. A szociális szektorban és az egészségügyben házi betegápolókat és nővéreket keresnek. Ezen kívül a diplomások között informatikusokat, környezetmérnököket, biotechnológiai és gyógyszeripari szakembereket, valamint kutatókat is várnak az északi országban.

Hollandia jó lehetőség abból a szempontból is, hogy nyitott a munkaerőpiac, a kultúrája befogadó, és angolul illetve németül is jól el lehet boldogulni. A holland nyelv  - nyelvtörténeti okokból - gyakorlatilag a két nyelv között áll, így azok, akik a két nyelv valamelyikét már jól beszélik, könnyen megtanulhatják - mondta az EURES szakembere. 

A munkavállalókat általában a jobb fizetés, a szak- és nyelvi tudás fejlesztése, és a munkahelyi kultúra motiválja a külföldi munkavállalásnál, de sokan azért mennek ki, hogy a hazahozott tőke segítéségével új vállalkozást indítsanak. 
  
Hollandia 2007 májusában nyitotta meg munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Hollandiában. Dánia nemrég, 2009 áprilisában oldotta fel a korlátozásokat, a magyar állampolgároknak így már csak Ausztriában és Németországban van szükségük munkavállalási engedélyre az uniós tagállamok közül.

Komoly hadiipari fejlesztésbe fog Koszovó

Komoly hadiipari fejlesztésbe fog Koszovó

Van olyan iskola, ahol vezetői utasításra kell rögzíteni a KRÉTA-ban, hogy a diákok milyen vallásúak

Van olyan iskola, ahol vezetői utasításra kell rögzíteni a KRÉTA-ban, hogy a diákok milyen vallásúak

Meghalt Frank Drebin atyja, a Csupasz pisztoly, az Airplane! és a Top Secret poéngyárosa

Meghalt Frank Drebin atyja, a Csupasz pisztoly, az Airplane! és a Top Secret poéngyárosa

Nagy Márton szerint Matolcsy utánanyúlt és megpróbálta ellehetetleníteni, de Orbán megmentette

Nagy Márton szerint Matolcsy utánanyúlt és megpróbálta ellehetetleníteni, de Orbán megmentette