szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén október 26-ra esett az év legkevésbé termelékeny napja, amikor a dolgozók teljesítménye jelentősen romlott. Legalábbis ez derült ki egy felmérésből, amely a munkavállalók produktivitását vizsgálta az őszi óraátállítást követő első munkanapon. A felmérésről internetes oldalán a brit Telegraph is beszámolt.

Vasárnap kezdődött a téli időszámítás, hajnali háromkor 2 órára állítottuk vissza az órát, ami azt jelentette ugyan, hogy szombatról vasárnapra virradóra hatvan perccel többet aludhattunk, ám „cserébe” egy órával korábban sötétedik. Már délután ötkor - munkából kilépve - úgy érezhetjük, este van. Nem véletlen, hogy a dolgozók hatékonysága, termelékenysége a megszokott felére csökken majd a héten - állítják egyes kutatók, akik a produktivitás látványos csökkenését azzal magyarázzák, hogy a téli időszámítás kezdetével az emberek nehezen szoknak hozzá a rövidebb nappalokhoz, a korán beköszöntő sötétséghez és ez munkájukon, hozzáállásukon is meglátszik.  

A felmérés során megkérdezett kétezer munkavállaló 52 százaléka azt mondta, igyekezni fog, hogy munkáján ne látszódjon az óraátállítással járó kedvetlenség. A válaszadók 14 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a tavalyi átállás olyannyira nehezére esett, hogy idén beszélni fog erről főnökével, míg a dolgozók nyolc százaléka beismerte, hogy telefonon beteget jelentett a téli időszámítás szerinti első munkanapon, mert már a gondolattól is irtózott, hogy sötétben menjen dolgozni, esetleg sötétben érjen haza munkahelyéről.

© Fazekas István
„A rövidebb nappalok és a korai sötétség beállta rányomhatja bélyegét az emberek kedélyállapotára, csökkenhet a koncentrációjuk. Ami máskor napi rutinmunkának tűnik, azzal nehezebben boldogulhatnak” - ismertette a brit lapnak dr. Christian Jessen a téli lehangoltság legfőbb jellemzőit, hozzátéve: mindez nem vicc, komolyan kell venni.

Annál is inkább, mivel a társas kapcsolatokra is hatással lehet, ilyenkor sokan antiszociálisnak, ingerlékenynek vagy éppen nyomottnak érzik magukat, nincs kedvük a társasághoz, szívesebben lennének egyedül. A tény, hogy hamarabb sötétedik, valamint az ebből adódó hangulatingadozás fáradtságot okozhat, állandó levertséghez vezethet, amely aztán több hasonló tünettel párosulva felelős lehet a depresszió kialakulásáért.

Magyarországon 1980-tól élünk a nyári és téli időszámítás szerint, az energiatakarékosság jegyében. A nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától indul, október utolsó vasárnapjától pedig kezdetét veszi a téli időszámítás (ezt egy 1996-os kormányrendelet szabályozza).

Szavazás box
Ön megszüntetné-e az óraátállítást?






Hogyan előzhető meg a téli levertség?


A szezonális hangulatzavarok az ősz beálltával, a téli időszámítás kezdetével megjelenhetnek, ám ezek rendszerint a napos órák számának gyarapodásával - a tavasz, nyár beköszöntével - szinte teljesen meg is szűnnek. Ha nem alakul ki komolyabb probléma: a hangulatzavarok nem állandósulnak és több tünettel párosulva nem alakul ki depresszió, nincs ok aggodalomra. Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy minél több időt töltsünk a szabadban, sétáljunk, kiránduljunk, ne hanyagoljuk el a rendszeres testmozgást, sporttevékenységet.

„Fontos, hogy ilyenkor jobban figyeljünk az étkezésre, bőségesen fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, gabonafélét és kerüljük a túl cukros ételeket” - figyelmeztet Boros Szilvia sportorvos, életmódtanácsadó. Emellett a mindennapi hajtással felgyülemlő stresszt is le kell győzni - teszi hozzá. Hogy erre ki milyen módszert választ - sport, jóga, relaxáció, stb. - egyéntől függ. „Ha tudjuk, hogy nyűgös napunk lesz, lehetőleg ne vágjunk nagy dolgokba és próbáljunk toleránsak lenne másokkal” - tanácsolja a szakember, utalva a döcögősebb munkanapokra, amelyek a téli időszámítás kezdetekor köszöntenek ránk.

Szervezetünkben télen, a kevés természetes fény következtében megnő a melatonin-termelés (hormon, amely szervezetünk napi ritmusát is befolyásolja). Annak, aki úgy érzi, nem jut elég természetes fényhez - napközben, a munkahelyén lámpafénynél dolgozik -, fáradékony, csökken az energiája, hasznos lehet a fényterápia. Ennek során a nap természetes fényéhez hasonló színes fényt kibocsátó lámpa elé ültetik a pácienst, ám a kezelés időtartama egyénenként változó: lehet másfél vagy akár három óra. 

Az Európai Unió Bírósága elé állítanák a lengyelek Magyarországot

Az Európai Unió Bírósága elé állítanák a lengyelek Magyarországot

Nem lesz újévkor államfői beszéd, helyette karácsonykor szónokol Sulyok Tamás

Nem lesz újévkor államfői beszéd, helyette karácsonykor szónokol Sulyok Tamás

Az oroszok azt állítják, hogy az ukránok power banknek álcázott bombával robbantottak volna fel tisztviselőket Moszkvában

Az oroszok azt állítják, hogy az ukránok power banknek álcázott bombával robbantottak volna fel tisztviselőket Moszkvában

Rosszul lett a taxisofőr, gyalogosok közé hajtott a híres manhattani áruház előtt

Rosszul lett a taxisofőr, gyalogosok közé hajtott a híres manhattani áruház előtt