A középkorú férfiak a legesélytelenebbek álláskereséskor
A 45 év feletti férfiak felét utasítják el az álláshirdetésekre való jelentkezéskor, így a középkorú férfiak a legesélytelenebbek, hogy munkát találjanak - derült ki egy szociológiai kutatásból, amelynek eredményét szerdán ismertették Budapesten.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda európai uniós támogatásból megvalósult telefonos kutatási eredményei szerint a vizsgált kétezer, speciális képzettséget nem igénylő (eladó, pultos, virágkötő, ügynöki munka stb.) álláshirdetésben főleg fiatal nőket kerestek, így a nemi és életkori diszkrimináció is megjelent az esetek mintegy 20 százalékánál - összegezte Simonovits Bori szociológus a január és június között végzett vizsgálat tapasztalatait.
A Budapesten és Nyíregyházán feladott hirdetésekből kiválasztottak százat, majd telefonon tesztelték a munkát hirdetőket. A 45 éven felül férfiaknál 46 százalékban azonnal elutasítóak voltak, és minden ötödik esetben találtak valamilyen diszkriminatív tartalmat. Az elutasítási arány a romák esetében 24 százalék volt, míg a kisgyermekes anyák 17 százalékát nem kívánták alkalmazni.
A mostani kutatásban a rejtett és nyílt elutasítást szétbontották és azt vizsgálták, hogy a hirdető egyes védett tulajdonságokkal rendelkező ember esetén hogyan reagál. Megváltozik a hanglejtése, a beszédstílusa, próbálja elterelni a figyelmet, vagy egyszerűen leteszi a telefont - sorolta az eseteket Simonovits.
A telefonos egyeztetés után személyes találkozóra leginkább a nem roma nőket (61 százalék) és a roma nőket (62 százalék) hívták, visszahívást vagy önéletrajzot pedig leginkább a 45 év feletti nőktől (33 százalék), illetve a roma férfiaktól (32 százalék) kértek a munkáltatók.