Elemzők szerint tovább emelkedhet a munkanélküliség
Piaci elemzők szerint nem volt meglepő a munkanélküliségi ráta emelkedése az augusztus-októberi időszakban, és az év hátralévő részében, sőt még jövőre is tovább nőhet a munkanélküliség. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtöki jelentése szerint a munkanélküliségi ráta augusztus-októberben 10,4 százalék volt, magasabb mint a 13 éves csúcsot jelentő július-szeptemberi 10,3 százalék.
Barta György, a CIB Bank Zrt. vezető elemzője szerint nem volt meglepő a növekedés az előző hónapban közölt adatokhoz képest, és a munkanélküliség még nem érte el csúcspontját. Az elemző az év végére 10,8 százalékos mutatóra számít, ami várakozása szerint a jövő év első felében még tovább nőhet. Várakozását arra alapozza, hogy a fejlett piacokon is folytatódik a munkaerőpiaci lazulás, továbbá jövőre a hazai gazdasági növekedés még nem lesz olyan mértékű, hogy kellő számú munkahelyet teremtsen, sőt további zsugorodás várható. Ezt némileg ellensúlyozhatja, ha az exportvezérelt szektorokban esetleg emelkedik a foglalkoztatottság azáltal, hogy nő a magyar export termékek iránti kereslet, illetve megindul a készletek feltöltése. Az elemző megjegyezte, hogy az augusztus-októberi ráta azért is nőtt, mert az adatokból teljesen kikerültek a szezonális hatások, amelyek a nyári hónapokban - az idénymunkák miatt - javították a mutatót.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint szintén tovább emelkedhet a munkanélküliség, a szakértő a következő hónapban 10,7 százalékos rátára számít. Kifejtette, hogy jövőre jó esetben stagnálás, esetleg enyhe csökkenés várható a munkanélküliségben, a rosszabbik forgatókönyv szerint pedig tovább nőhet a munkanélküliség. Hozzátette, hogy a munkaerő-piaci helyzet nagyban függ a külföldtől, mivel a magyar gazdaságot a külső konjunktúra húzhatja, a belső kereslet továbbra is alacsony. Kérdéses, hogy amennyiben nem indul be a termelés, a cégek elbocsátásokkal vagy inkább a bérek visszafogásával alkalmazkodnak a további profitcsökkenéshez - tette hozz. Az elemző valószínűnek tartja, hogy - kihasználva a jövő évi adóváltozásokat, ami a kedvezően érinti a munkavállalók nagy részét - a cégek nem emelnek bért jövőre.