Hiába a – máskülönben motiváló – magas fizetés, a céges kedvezmények - mobiltelefon, cafeteria, céges autó, kondibérlet -, a megfelelő technikai háttér és a dolgozó elhivatottsága: ha olyan környezetben kell teljesítenie, ami nemhogy nem inspirálja, de még vissza is húzza, hosszú távon a cég kárára válik. Tudják ezt a vezetők is, mégis akad, aki figyelmen kívül hagyja dolgozói lelkiállapotát, komfortérzetét, és csak arra összpontosít, hogy azok mindenáron hasznot hozzanak a cégnek. Ha a vezető megtalálja a közös hangot alkalmazottaival és munkamorálját, stílusát elfogadják beosztottjai, emellett azonosulni tudnak célkitűzéseivel, a munka is sokkal eredményesebben megy, mintha nap mint nap meg kell küzdeniük a – munka mellett – a főnökkel is.
Zavar, hogy felettesed eredményorientált és nincs tekintettel rád, úgy kezel, mint egy gépet? Az első lépés, hogy tudatosítsd magadban: valamit tenned kell, ha kimondott vagy ki nem mondott ellentétek feszülnek a főnök és közted. Úgy érzed, nem tudsz hatékonyan a keze alá dolgozni, mert vezetői stílusa, és a mód, ahogy beosztottaival bánik, számodra elfogadhatatlan? Senkinek sem jó - gondolj a körülötted/veled dolgozó kollégákra -, ha feszült vagy és azon görcsölsz, hogy nehogy hibázz, mert felettesed „leszedi a fejedet”. Ha eldöntötted, hogy beszélsz főnököddel, először is gondold át, mit és mondasz neki és hogyan. Vedd számításba természetét, jellemvonásait, ne feledd, hogyan viselkedik problémás helyzetben és persze milyen a kapcsolatotok. Mindezeket szem előtt tartva válaszd ki a megfelelő pillanatot - jelentkezz be előre, ha kell -, ügyelj arra, hogy nem zavard tárgyalás közben, és legyen rád ideje - ne kutyafuttában, a liftben hozd fel a témát.
Egyeduralom, mindennapi harcok
Ha főnököd uralkodó típus, ezt lépten-nyomon érezteti is, nem ad mások véleményére, mi több, csak az az irányadó, amit ő gondol, mond és szereti ugráltatni beosztottait, óvatosan hozd fel a témát. Ne támadd le – és ne adj támadási felületet –, közöld vele, hogy úgy érzed, jobban tudnál tejesíteni, ha együttműködne veled. Mivel az uralkodni vágyó vezetők többnyire képtelenek - és nem is akarnak - alkalmazkodni a náluk alacsonyabb posztit betöltőkhöz, előfordulhat, hogy elzavar és nem törődik veled, vagy meghallgat, aztán elfelejti a beszélgetést, mintha mi sem történt volna.
Hogyha egyedül nem boldogulsz, oszd meg tapasztalataidat kollégáiddal, faggasd ki őket, mit éreznek, hogyan tudnak hatékonyan dolgozni abban a légkörben, amiben te nem tudsz kibontakozni. A „csoportos lázadás” nem jó ötlet, de ha többen felvetitek a főnöknek, hogy a csapat érdekében, a hatékony együttműködésért beszélgetnetek kellene – és ezt az eszmecserét esetleg olyasvalaki kezdeményezi, aki kijön a főnökkel – megvan az esély arra, hogy a vezető a fejéhez kap, a hangulat, a légkör idővel javul. A jó vezető örül az építő kritikának, még akkor is, ha csak későn látja be, hogy jogos. (A rossz munkahelyi légkör nem jelenti feltétlenül azt, hogy a vezető alkalmatlan a posztjára, inkább arra utal, hogy a módszerein még finomítania kell. Erre pedig a beosztottak vezethetik rá.)
Amikor kívülről érkezik a segítség
Nehezebb helyzetben vagy, ha főnököd uralkodó típus, csak a saját véleménye mérvadó számára, ráadásul indokolatlanul lenéző másokkal, esetleg szereti megfélemlíteni alkalmazottait – kirúgással, fizetéscsökkentéssel vagy a kedvezmények megvonásával –, ha a munka nem úgy halad, ahogy szerezné. Ebben az esetben ne hozd fel a témát négyszemközt, mert véleményed úgysem fogja érdekelni. A csoportos ötletelés és beszélgetés segíthet, de ha ez sem járható út - nem érdekli felettesedet, hogy a kollektíva panaszkodik a rossz munkahelyi légkörre -, keresd fel a cég HR-esét, esetleg munkajogászát. Ez utóbbit nemcsak akkor érdemes felkeresni, ha munkahelyi diszkrimináció ér.