Traian Basescu román államfő elégedetlen az államapparátusban eddig végrehajtott leépítések mértékével, ezért arra készül, hogy személyesen vonja felelősségre a román kormányt.
Traian Basescu korábban egy magántelevízió stúdiójában vett részt egy beszélgető műsorban, ott számos olyan megállapítást tett, amely felkavarta a belpolitikai életet. Ilyen volt az a javaslata, hogy a parlamenti küszöböt a jövőben tíz százalékra emeljék. A szerdai román sajtó ugyanakkor egy másik bejelentését "kapta fel", amely szerint a Cotroceni Palotában lévő hivatalába készül összehívni a kormányt, hogy számon kérje, miért nem teljesítették az állami hivatalokra vonatkozó leépítések terveit.
A Ziarul Financiar szerdán meglehetősen szokatlannak nevezte ezt az eljárást. Emlékeztet: a román alkotmány csupán arra jogosítja fel az államelnököt, hogy külön a pártokkal folytathasson konzultációkat adott kérdésekről, a kormányüléseken pedig legfeljebb csak elnökölhet, de semmiképpen sem hívhatja össze azokat.
Basescu elégedetlenségének egyik fő oka állítólag az, hogy a Boc-kormány egyelőre nem képes számot adni arról, konkrétan milyen lépéseket is tett a korábban bejelentett karcsúsításokkal kapcsolatban. Sebastian Vladescu pénzügyminiszter az év elején felkavarta a kedélyeket azzal a bejelentéssel, hogy a kabinet mintegy 100 ezer embert készül elbocsátani az állami szférából. Akkor Emil Boc cáfolta ezt a "túlzó" kijelentést. A lapok emlékeztetnek, hogy valójában eddig néhány ezer dolgozót tettek az utcára az állami vasútvállalatnál (CFR).
Tavaly novemberben Boc bejelentette, hogy bezárnak 112 állami ügynökséget, amely egymilliárd eurós megtakarítást jelent a költségvetés számára. Később kiderült, hogy mindössze 53 ilyen ügynökséget számoltak fel. Jelezték, hogy ennek nyomán 9 ezer embert bocsátanak el. Ugyancsak előirányozták, hogy az oktatás területén 15 ezer embernek szűnik meg majd a munkahelye. A sajtó szerint azonban nincs információ arról, milyen mértékűek is voltak valójában a leépítések.
Az említett műsorban Basescu így fogalmazott: "Megnéztem a statisztikákat, de nem nagyon láttam adatokat a leépítésekről". Felhívta a figyelmet a Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelmegállapodásra, valamint arra, hogy nem szabad növelni a költségvetési kiadásokat. Szerinte megengedhetetlen lenne, hogy a megállapodás lejártakor, 2011-ben újabb hitelt kelljen felvenni a fizetések és nyugdíjak kifizetésére.