szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt nyolc évben ugyan csökkent azok aránya, akik szerint a dolgozó anya ugyanolyan szoros kapcsolatban lehet gyerekeivel, mint a nem dolgozó, ám csökkent azok aránya is, akik szerint hatéves kor előtt mindenképp megsínyli a gyerek, ha az anyja dolgozni kezd - derül ki a Tárki áprilisi kutatásából.

A gyerekes nők munkavállalása, különösen a kisgyerekeseké, végeláthatatlan vita forrása a nők tömeges munkába állása óta. Az ezzel kapcsolatos társadalmi normák változását jelezheti, hogy a magyarok álláspontja az elmúlt időszakban ellentmondásosnak tűnik. Az évtized eleje óta csökkent azok aránya, akik szerint a nő munkavállalása káros a kisgyerek és a család számára, ugyanakkor azok aránya is csökkent, akik szerint az anya-gyerek kapcsolat akkor is felhőtlen marad, ha a nő dolgozik - derül a Tárki témában végzett áprilisi kutatásából, amely során három állítás közül választhattak a megkérdezettek. Az egyik szerint egy dolgozó anya ugyanolyan meleg és szoros kapcsolatot ápolhat gyermekeivel, mint egy anya, ki nem dolgozik. A másik válaszlehetőség az volt, hogy hat éves kora előtt mindenképpen megsínyli egy kisgyerek, ha az anyja dolgozik, míg a harmadik szerint a család élete megsínyli, ha a feleség teljes munkaidőben dolgozik.

Összességében minden nyolcadik magyar  felnőtt (12 százalék) véli úgy, hogy a női munka mindhárom állítás értelmében bajok forrása, s lényegében ugyanennyien vannak azok, akik szerint a női munka nem okoz gondot sem a család, sem a gyerekek életében.

A női munkában a család és a gyerekek számára veszélyt érzők aránya sem a nemek, sem a korcsoportok között nem tér el jelentősen, de egy kicsit magasabb a férfiak körében. Arányuk az átlagnál magasabb a nyugat-dunántúli régióban és a községekben élők (26 százalék és 15 százalék), illetve az általános iskolai végzettségűek (16 százalék) és a betanított vagy segédmunkások körében (17 százalék). Igen magas (22 százalék) az így gondolkodók aránya azok között, akik úgy érzik, hogy mostanában gyakran előfordult, hogy munkájuk miatt nem tudtak eleget törődni családjukkal vagy másokkal. A női munka és a család között semmi konfliktust nem érzékelők aránya sem tér el az átlagtól nemek és korcsoportok szerint, bár az így gondolkodó nők kicsivel többen vannak.

Forrás: Tárki

MTI Karrier

Munka vagy magánélet: a leggyötrőbb dilemma

Minden második magyar úgy érzi, hogy kompromisszumot kell kötnie, ha a családról és a munkáról van szó. Kilenc éve még tízből nyolcan mondták azt, hogy sosem kell kompromisszumot kötniük - áll a Tárki legfrissebb felmérésében.

hvg.hu Vállalkozás

Táppénz, betegszabadság: szigorúbb szabályok

A munkavállalók betegség miatti távollétének szabályai több ponton is szigorodtak 2010-ben. A foglalkoztatottsági mutatók változásával összhangban a betegszabadságon, táppénzen töltött napok száma és vele együtt az erre az időszakra jutó ellátások aránya is csökkent. A módosítások sora azonban nem állt itt meg - a táppénz mértékét is maximalizálta a törvényalkotó.

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

Melania Trumpról szóló dokumentumfilm jön a Prime Videóra

Melania Trumpról szóló dokumentumfilm jön a Prime Videóra

Elnézte az ügynöke a fizetését, két meccs után távozott Újpestről a kanadai hokis

Elnézte az ügynöke a fizetését, két meccs után távozott Újpestről a kanadai hokis

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek