szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkaerő-piaci helyzet továbbra is a legégetőbb kérdés az európai nemzetek számára - derül ki a GfK Association legújabb, témában végzett felméréséből.

A munkanélküliségtől való félelem jellemzi az európaiak többségét, legalábbis ez derül ki az Európai kihívások 2010 című felmérésből, amelyet februárban és márciusban készített a GfK Association 11 ország - Németország, Franciaország, Ausztria, az Egyesült Királyság, Olaszország, Belgium, Hollandia, Oroszország, Lengyelország, Spanyolország és Svédország - összesen13 200 lakosának megkérdezésével. 

Idén az európaiak 43 százaléka fejezte ki aggodalmát a növekvő munkanélküliség miatt (ez 4 százalékpontos emelkedés a 2009-es adathoz képest.) A problémát különösen súlyosnak tartják Spanyolországban, ahol a népesség háromnegyede aggódik a munkaerő-piaci helyzet miatt. (Nem véletlenül, a munkanélküliségi ráta ugyanis időközben 20 százalék fölé kúszott.) Ausztriában és Lengyelországban a megkérdezettek 43 százaléka – az európai átlag – gondolja úgy, hogy a munkaerő-piaci helyzetnek javulnia kell, míg Svédországban és Belgiumban a lakosság harmada ért egyet ezzel az állítással.

Müller Judit

Az árak és a vásárlóerő alakulása miatti aggodalom a második helyen áll: a megkérdezettek 22 százaléka szerint ez a leggyorsabban megoldandó probléma a munkanélküliség kérdése után. Az infláció miatt leginkább Oroszországban aggódnak, Franciaországban és Németországban a népesség mintegy negyede nyugtalankodik a csökkenő vásárlóerő miatt, míg Lengyelországban csak a megkérdezettek 16 százaléka. Spanyolországban, Svédországban, az Egyesült Királyságban és Hollandiában aggódnak a legkevésbé emiatt.

A gazdasági fejlődés miatti aggodalom áll a harmadik helyen: jelenleg az európaiak 16 százaléka gondolja úgy, hogy még mindig tartani kell a gazdasági helyzet okozta negatív következményektől. Spanyolország és Németország lakossága tart ettől a legjobban (31 és 26 százalék).

A bűnözés problémája továbbra is a negyedik helyen áll. Különösen a hollandok (24 százalék) és az olaszok (22 százalék) követelnek erőteljes fellépést a bűnözés ellen. Az egészségügy helyzetét a megkérdezettek 11 százaléka látja igazán elkeserítőnek. A lengyelek különösen elégedetlenek a betegség esetén kapott egészségügyi ellátással (26 százalék), de 21 százalékos eredményükkel a németek is úgy érzik, hogy reformokra van szükség.

A nyugdíjak és az idősori ellátások miatti aggodalmak 9 százalékos eredménnyel jelenleg a hatodik helyen szerepelnek. Németország és Ausztria lakossága (19, illetve 16 százalék) mindenféleképpen javulást vár a nyugdíjak kérdésében. Az öregkori nyugdíjak kérdése a franciák számára is (13 százalék) kiemelt problémának számít.

A lakhatási kérdések főként az oroszokat és a franciákat foglalkoztatják. Minden ötödik orosz és minden tízedik francia aggódik a megfelelő lakhatás hiánya miatt. Ugyanakkor úgy tűnik, ez jelenleg nem jelent problémát a svédek számára. Az osztrákok és a britek a bevándorlás és a beilleszkedés miatt aggódnak. Nyolc százalékos értékükkel a bevándorlással és a beilleszkedéssel kapcsolatos kérdések továbbra is a kilencedik helyen állnak a listán. A probléma különösen az osztrákokat (28 százalék) és a briteket aggasztja (25 százalék). Az oktatáspolitika kérdése főképp a németek (14 százalék) és a britek (11 százalék) számára aggasztó - derül ki a felmérésből.

Legalább nyolcan meghaltak Kínában, miután tűz ütött ki egy piacon

Legalább nyolcan meghaltak Kínában, miután tűz ütött ki egy piacon

Soros György, Messi és a U2 énekese is kitüntetést kap Joe Bidentől

Soros György, Messi és a U2 énekese is kitüntetést kap Joe Bidentől

Alaposan megváltozik annak az agya, aki sokat (vagy keveset) olvas

Alaposan megváltozik annak az agya, aki sokat (vagy keveset) olvas

„A templom az emberben belül van, ahhoz nem is kell egy épület tulajdonképpen”

„A templom az emberben belül van, ahhoz nem is kell egy épület tulajdonképpen”