A magyar állampolgársági törvénnyel összefüggésben a Nagy-Britanniába az Európai Unió területén kívülről áramló lehetséges munkavállalói hullámról közölt cikket pénteken a The Daily Mail című brit lap.
A The Daily Mail emlékeztet: a jövő évtől Magyarország megkezdi az útlevelek kibocsátását az országhoz történelmileg vagy etnikailag kapcsolódó, de annak határain túl élő magyar kisebbségeknek. A lap szerint a szabályozás haszonélvezői túlnyomórészt az "Európa peremén fekvő szegény országokban" élnek, és amint magyar útlevelük lesz, szabad utat kapnak az Európai Unió egészébe, így Nagy-Britanniába is. Hasonló - a közösségi jog által lehetséges - útlevél-kibocsátások a cikkíró szerint Bulgáriában és Romániában is folyamatban vannak, a három ország révén összesen ötmillió fővel növekedhet a kontinens lakossága, olyan időkben, amikor az éppen egy rendkívül súlyos recesszióból és pénzügyi válságból próbál talpra állni.
Noha a brit hatóságok Románia és Bulgária esetében megszorításokat alkalmaznak, a brit minisztereknek nem áll módjukban korlátozásokat hozni a Magyarországról érkezőkkel szemben. Ez azt jelenti, hogy a kétmillió új magyar útlevél lehetséges hatása sokkal nagyobb Nagy-Britanniára. A The Daily Mail felidézi: Magyarország 2004-ben nyolc kelet-európai ország egyikeként csatlakozott az EU-hoz, a brit kormány - szemben Németországgal és Ausztriával - nem élt a munkavállalási engedélyek korlátozásának lehetőségével. Ezáltal a várt 20 ezer helyett becslések szerint egymillióan érkeztek Kelet-Európából. Románia és Bulgária esetében 2013-ig korlátozások vannak érvényben - hívja fel a figyelmet a cikkíró ennek kapcsán.
A lap idézi a bevándorlással foglalkozó egyik agytröszt elnökét, aki szerint "kellene valamiféle korlátozás arra nézve, hogy a tagállamok meddig mehetnek el e tekintetben". A szakember szerint korábban nem számítottak arra, hogy a tagállamok útlevél-kibocsátásokba kezdenek, "bárki számára, akiről úgy gondolják, régebbre visszanyúló kapcsolat fűzi az országukhoz".
A lap cikke szerint Magyarország januártól a határain kívül élő magyarok millióinak ajánl útlevelet, beleértve a Szerbiában élő 300 ezer és az Ukrajnában honos 160 ezer magyart. A két ország egyike sem tagja az EU-nak, Szerbiában az évi átlagkereset 3700 font, míg Ukrajnában csak 1500 - jegyzi meg a szerző. A brit határügynökség szóvivője szerint az új kormány eltökélt, hogy csökkentse a bevándorlást, a hatóságok továbbra is szorosan figyelemmel kísérik a román és bolgár bevándorlók számában bekövetkező változásokat - zárul a cikk.