A száz legjobb MBA-képzés 2011-ben
A Financial Times 13. alkalommal állította össze a száz legjobb MBA-képzést nyújtó üzleti iskola rangsorát. Az amerikai és a brit intézmények toronymagasan verik a nemzetközi mezőnyt, magyar egyetem nem került be a legjobb száz közé.
A Financial Times Business Education című mellékletében közzétette az idei száz legjobb MBA-képzést nyújtó üzeti iskola rangsorát. Az első helyen - fej-fej mellett - a London Business School (LBS) és az amerikai Pennsylvania Egyetem - Wharton School osztozik. Előbbi három éve vezeti a rangsort, utóbbi tavaly a második helyre szorult. A rangsor harmadik helyére idén - megőrizve tavalyi pozícióját - az amerikai Harvard Business School került. A Stanford Egyetem GSB és a francia/szingapúri Insead áll a lista 4. helyén. A Stanford nem javított, de nem is rontott pozícióján, míg az Insead a 6. volt 2010-ben. Az intézményt 1957-ben alapították, az Ázsia Campus 1980-ban kezdte meg működését Szingapúrban.
A kínai Hong Kong UST Business School a lista 6. helyét foglalja el: érdekes, hogy tavaly - kilencedikként - éppenhogy bekerült a legjobb tízbe, egy évvel korábban viszont még csak a 16. volt. Az amerikai Columbia Busines School áll a rangsor 7. helyén, egy helyet rontva tavalyi pozícióján, míg 8. a spanyol IE Business School, amely tavaly még a 6. volt. Az amerikai MIT Sloan School of Management és a spanyol Iese Business School fej-fej mellett végzett a 9. helyen. Előbbi egy helyet rontott, utóbbi két hellyel előrébb került a listán.
A legjobb tíz intézmény közül öt amerikai, kettő spanyol, egy brit, egy kínai, egy pedig francia/szingapúri. A legjobb százban 52 amerikai és 14 brit intézmény van, emellett öt kanadai, négy spanyol, két francia, két indiai, két olasz, két ausztrál, két szingapúri, két kínai, egy-egy Dél-afrikai, mexikói, svájci, Costa Rica-i, holland, argentin, Dél-koreai és néhány nemzetközi iskola - derül ki a Financial Times rangsorából.
Nem véletlenül vezeti a listát a London Business School: az innen kikerülő friss diplomás diákok átlagosan 132 százalékkal keresnek többet 3 évvel a végzés után, mint az MBA képzés előtt. A Whartonon végzett diplomások is könnyebben találtak állást 2010-ben, mint az egy évvel korábbi végzősők: 84 százalékuk a diploma megszerzését követő 3 hónapon belül el tudott helyezkedni (9 százalékkal többen, mint egy évvel korábban).
A legjobban kereső végzősök - tízből három - a pénzügyi és a bankszektorban dolgozik, átlagosan évi 160 ezer dollárt (körülbelül 31 millió 850 ezer forintot) keres. A legjobb száz MBA-képzést választó friss diplomások körében népszerű még a tanácsadói munka, a végzősök 15 százaléka választotta ezt. Évi fizetésük átlagosan 140 500 dollár (körülbelül 30 millió forint).