szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei írásbeli érettségik május 2-tól 23-ig tartanak. Hogyan érdemes felkészülni a vizsgákra, és mi jelenti a legfőbb nehézséget az érettségizőknek? Pszichológust kérdeztünk arról, hogyan győzhető le a vizsgadrukkal járó szorongás, és miként hasznosíthatják a diákok a megméretéssel járó stresszt.

„Az érettségi amolyan modern beavatási szertartás a felnőttkor küszöbén álló fiatalok számára. Ha ezt eszköznek - megoldandó problémának - tekintik céljaik eléréséhez, nagyobb eséllyel futnak neki a sikeres érettséginek, ami optimális stresszel jár” - válaszolta a hvg.hu megkeresésére Petró Judit klinikai szakpszichológus, aki jelenleg iskolapszichológusként is dolgozik. Mint mondja, ha a diáknak van célja, amit mindenáron el akar érni, és ennek érdekében még a kudarcokat is képes elviselni, ismeri a saját kompetenciáit és korlátait, van önbizalma, akkor nem csak az érettségin teljesíthet jól, vélhetően a pályakezdéssel sem lesznek komoly problémái.

A cél kitűzése - jól teljesíteni az érettségin és bejutni a kiválasztott egyetemre vagy főiskolára - még csak az út eleje: ahhoz, hogy a diák sikeresen vegye a felfokozott teljesítménnyel járó akadályokat, alaposan fel kell készülnie - lelkileg is. A legnagyobb problémát ilyenkor a pszichológus szerint az jelenti, hogy a vizsgázókra lelkileg nagy terhet ró az érettségit megelőző felkészülési időszak, a számos vizsga és a pályaválasztás: a saját, valamint a szülői és tanári elvárásoknak is meg kell felelniük.

Ki mit tud. Élesben
Túry Gergely

Stressz: doppingol vagy akadályoz?

„A stressz mozgósítja a szervezet tartalékait, vizsgahelyzetben a diák hasznára válhat, nem tökéletes megoldás reményében is harcra serkentheti” - mondta Petró Judit. Természetes, hogy „élesben” még az a diák is hajlamos az idegeskedésre, esetleg szorongásra, aki egyébként magabiztos, tudása és iskolai teljesítménye kiegyensúlyozott. A szorongással járó fiziológiai reakciók, mint a felgyorsult légzés, a kéz- vagy hangremegés, a pirulás a vizsgadrukk velejárói, amelyek azonnal elmúlnak, amint a diák ráébred, hogy biztonságban van: kihúzza a tételt és látja, hogy van mondanivalója, nem fog felsülni. Az optimális vizsgadrukk hatására olyan információk is az érettségiző eszébe juthatnak, amelyeket évekkel korábban hallott. A vizsgáztató tanár elismerő reakciója - egy biccentés, szemvillanás - tovább fokozhatja a diák magabiztosságát, még jobb teljesítményre ösztönözve őt.

Ellenkező esetben viszont, ha a vizsgázónál úgynevezett debilizáló szorongás jelentkezik - ezt látható testi tünetek kísérik, mint az erős verejtékezés vagy a remegés -, leblokkol, pánikba esik. Egy-egy kevésbé ismert tétel kihúzásánál jellemző reakció, hogy az érettségiző úgy érzi: a témáról semmi nem jut az eszébe, „le fog égni”, meg fog bukni, csalódást okoz majd a szüleinek, tanárainak. Ilyenkor - ha egyedül nem tudja leküzdeni a pánikot - sokat segíthet, ha a tanár közbelép: kiküldi a vizsgázót, hogy mossa meg az arcát, tisztuljon ki a feje, nyugodjon meg.

MTI

A stressz káros mellékhatásai

A felkészülési időszakban a gyakori vagy állandó stressz visszahúzza a vizsgázót, negatívan befolyásolja teljesítőképességét: izomfeszülést, fáradékonyságot, fejfájást, szorongásos tüneteket, ingerültséget, depressziót okozhat. A legtöbb ezzel küszködő diák alvászavarról, gyomorgörcsről, hányingerről, hasi panaszokról, gyakori hangulatingadozásról számol be, valamint arról, hogy nehezen tudja rávenni magát a tanulásra, nem tud koncentrálni, halogatja a tennivalókat. Ez persze ahhoz vezethet, hogy a nyugodt, aprólékos felkészülés helyett az utolsó napokban akarja behozni a lemaradást, amitől még görcsösebb lesz, kapkodni kezd, és nem tudja megfelelően kihasználni kapacitását.

„Jól összeállított napirenddel, előre beosztott tételekkel nagyban csökkenthető az utolsó napok izgalma, és persze a vizsgadrukk. A megfelelő tanulási technika, az emlékezést segítő trükkök (úgynevezett mnemotechnikai eljárások, mint például egy bizarr kép kapcsolása egy megjegyzendő tananyagrészlethez) nagy segítség lehet ilyenkor” - tanácsolta Petró Judit, aki arra biztatja a diákokat, hogy merjenek gondolkodni, legyenek kreatívak otthon a tanuláskor és vizsgahelyzetben is, mert, mint mondja, a fantázia, a logika és a tételekhez kapcsolt - lényeget tömörítő - kulcsszavak aranyat érnek. Sok diák abba a hibába esik, hogy megpróbálja szóról szóra bemagolni a kidolgozott tételeket, és ha egyetlen szó kiesik, összeomlik a kártyavár: vizsgahelyzetben leblokkolnak, belezavarodnak mondandójukba. Ezért célravezetőbb, ha minden témához négy-öt kulcsszót társítanak, amelyek köré fel tudják építeni a választ.

Hogyan érdemes felkészülni?

Indul az idei versenyfutás

Idén 1187 helyszínen összesen 142 556 diák érettségizik. Az írásbelik május 2-án indulnak és május 23-ig tartanak. Az emelt szintű szóbeli vizsgák június 2-án kezdődnek és június 8-án zárulnak. A középszintű szóbeliket június 14-től 28-ig tartják. Az érettségizők 192 tárgyból középszintű, 57 tárgyból pedig emelt szintű vizsgát tesznek: összesen 485 ezret.

 

Az írásbeli érettségik időpontjáról bővebben az Oktatási Hivatal oldalán tájékozódhatnak, az idei érettségik tartalmáról pedig - oktatási oldalunk, az Eduline.hu közreműködésével - mi is beszámolunk.

„Hiába kínozza magát órákig a kimerült diák, egy jó alvás, rövid szünet vagy egy kis örömforrás (csoki, tea) után több anyagot tud feldolgozni” - hangzik a pszichológus tanácsa. Emellett sokat segíthet egy egyszerű légzésgyakorlat: lassan, a belégzéshez képest elnyújtva fújja ki a levegőt, ezt ismételje meg párszor, majd felidézheti a tételhez kapcsolódó tanuláshelyzeteket, kulcsszavakat - tette hozzá Petró Judit, hangsúlyozva, hogy mindenki a számára jól bevált módszereket alkalmazhatja. Ez lehet egy baráti beszélgetés, zenehallgatás, testmozgás - főleg azok számára, akik szoronganak -, relaxáció, meditáció. (Abban az esetben, ha a diák semmilyen - a fent említett - módszerrel nem tudja oldani szorongását, érdemes szakemberhez fordulnia.)

Amit mindenképpen érdemes elkerülni a soron következő vizsga előtt, az az előző megméretés eredményének kiderítése, elemzése: mit rontott el a vizsgázó, mit ronthat el a következő megméretésen. Fel kell mérnie, hogy egyetlen hibán nem feltétlenül múlik a jövője, és fontos, hogy a kudarc ne bátortalanítsa el, ne vegye el a kedvért attól, amire hónapokig vagy esetleg évekig készült. A helyes táplálkozás ebben az időszakban különösen fontos: a gyakori gyümölcs- és zöldségfogyasztás mellett a megfelelő folyadékbevitel is fontos, valamint ajánlott az agyat egészséges tápanyagokhoz, frissítőkhöz juttatni, mint a lecitin, a cink vagy a szőlőcukor - tanácsolja a szakember.

MTI / hvg.hu Itthon

Érettségi: magyarírásbelikkel kezdődtek a vizsgák

Hétfő reggel a magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv írásbelikkel veszi kezdetét a 2010/2011-es tanév tavaszi érettségi vizsgaidőszaka. A magyar nyelv és irodalom közép- és emelt szintű írásbeli vizsga időtartama 240 perc. A magyar mint idegen nyelvből letehető középszintű írásbelire 180 perc, míg az emelt szintűre 240 perc áll rendelkezésre.

Karrier

Az elmúlt évek érettségi botrányai

Ellopott tételek, elcserélt feladatsorok és hibás tesztlapok - az elmúlt húsz évben az összes létező módon sikerült elrontani az érettségi megszervezését. Volt olyan gimnázium, ahol tévedésből egy héttel korábbi időpontra hívták be a vizsgázókat, máshol az írásbeli eredményeket kellett megsemmisíteni, mert az iskola elfelejtett záróvizsgát szervezni az előrehozott érettségire jelentkezőknek. A pálmát a 2000-es érettségi botrány viszi: véletlenül az 1999-es olaszérettségi nyelvtani tesztjét osztották ki a végzősöknek.

Nem kell szerver, nem kell felhő: helyben jelzi a betegségeket, problémákat ez a tapasz – videó

Nem kell szerver, nem kell felhő: helyben jelzi a betegségeket, problémákat ez a tapasz – videó

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

Hat év börtön Belaruszban egy virágért és egy gyertyáért

Hat év börtön Belaruszban egy virágért és egy gyertyáért

Armando Iannucci: A Sztálin halálát Orbán Viktor és a hasonló politikusok miatt készítettem

Armando Iannucci: A Sztálin halálát Orbán Viktor és a hasonló politikusok miatt készítettem