Hoffmann: elfogadták és "sok dicsérő jelzőt kapott" a köznevelési törvénytervezet
Az iskolák állami fenntartásba vétele nem oldja meg az anyagi problémákat, de biztosítja azt, hogy az egész országban hasonló színvonalú oktatást biztosítsanak minden gyermek számára, mondta Hoffmann Rózsa az InfoRádió Aréna című műsorában. Az oktatásért felelős államtitkár beszélt arról is, hogy a napokban megjelent sajtóértesülésekkel ellentétben a kormány elfogadta a köznevelési törvény tervezetét.
Múlt szerdai ülésén a kormány elfogadta a törvénytervezetet, már csak apróbb simítások vannak hátra a nyilvánosságra hozataláig - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az oktatási államtitkár. Hofffmann Rózsa szerint nincsenek késésben, a kormány elfogadta a tervezetet, amely "nagyon sok dicsérő jelzőt kapott". A nyilvánosságra hozatal előtt még szerkeszteni, stilizálni kellett a dokumentumot, ezt az államtitkárság a hét végéig meg is tette, így kedden vagy szerdán, miután "áldást adtak rá", fenn lesz a honlapjukon.
Hoffmann Rózsa jelentős minőségi előrelépésnek nevezte az elmúlt időszakban, az ügyben történteket. Mint mondta, van egy koncepcionálisan szentesített, politikailag elfogadott, összefüggő, koherens, a köznevelési rendszert szabályozó anyag, amely ugyan még nem jogi normaszöveg, még lehetnek bizonyos pontatlanságok benne, de amelynek birtokában már meg is kezdték a jogi normába öntést - fogalmazott.
Hoffmann Rózsa szerint a közoktatási törvénytervezet tavaly nyilvánosságra hozott koncepciója óta nem voltak nagy változások, inkább csak bővítették a korábbi szöveget.
Az iskolák állami fenntartásba vétele nem oldja meg az anyagi problémákat - figyelmeztetett az államtitkár, hiszen egy köznevelési intézménynek a működtetése ugyanannyiba kerül, akárki a fenntartó. Az állami fenntartás, pontosabban az állami felelősségvállalás növelése, az állam joggyakorlásának törvény általi biztosítása garantálja viszont azt, hogy minden gyerek egyformán magas színvonalú nevelésben-oktatásban részesüljön - hangsúlyozta Hoffmann Rózsa.
Ez eddig azért nem sikerült, mondta, mert az önkormányzatok dolga, felelőssége volt az oktatás, nem volt egységes állami, tartalmi irányítás, állami ellenőrzés. Mi több, a finanszírozás is nagyon esetlegessé vált, óriásiak lettek a különbségek az iskolarendszeren belül, ez pedig megengedhetetlen. Megengedhetetlen az oktatási államtitkár szerint az is, hogy ma a fiatalok mintegy húsz százaléka szakmai végzettség nélkül, funkcionális analfabétaként lép ki az iskola falai közül.
Az állami fenntartás azzal segíti majd ennek a jelenségnek a megszüntetését, hogy garantálja a szükséges feltételeket, ellenőrzi, mi történik az iskolában, és szükség esetén közbeavatkozik. Ma erre nincsen lehetőség.