szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak a meghatározása a legnehezebb, hogy mi az alapismeret, amelyet mindenkinek el kell sajátítania - mondta az InfoRádió Arénájában Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár beszélt arról is, hogy az infokommunikáció terén nagy szakadék van a tanítók egy része és a diákok között, ezt továbbképzésekkel, tanfolyamokkal lehet csökkenteni.

Lezárult a Nemzeti alaptanterv (NAT) társadalmi vitája, a beérkezett vélemények első feldolgozása már megtörtént - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár szerint "generális véleményként" fogalmazódott meg, hogy túl sok a tananyag. "Ezen még valahogy lehet változtatni, kiadtam a jelszót, hogy baltát a kézbe, baltázni a tananyagot, ellenőrizni, valóban így van-e, vagy ez csak benyomás" - fogalmazott.

Az oktatási államtitkár azt is megjegyezte, hogy ugyanakkor azt is kifogásolták, hogy sok minden kimaradt a NAT-ból. Többen kérik, hogy "tantárgyiasítsanak" ilyen vagy olyan ismeretet, amelyek korábban nem léteztek az oktatásban - mondta Hoffmann Rózsa, aki szerint azonban az ilyen igényeknek valószínűleg nem nagyon tudnak majd megfelelni, mert ez nem fér bele az időkeretbe. Példaként említette, hogy a lovaglást nem lehet kötelező tantárggyá tenni eszközigénye miatt. Jogos igénynek nevezte viszont a fogyasztóvédelem oktatását.

Az irodalomtanítással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy alapvetően a tudomány álláspontját kell követni. "Vannak az irodalomtudománynak kikristályosodott 'gyöngyszemei', akiket nem szabad elhagyni. Akiknél bizonytalan a megítélés, azokat a szabadon választható kategóriába kell sorolni, azaz választható lenne, tanítják-e azt az adott szerzőt vagy művet, vagy sem" - magyarázta. Hoffmann Rózsa azt is bevallotta, hogy nagyon nehéz meghatározni, hogyan és mit kell tanítani a kötelező erkölcstan- vagy hittanórákon. Szerinte szükség van kézikönyvekre, de lehet építeni a klasszikus irodalomra és filmművészetre is.

Úgy vélte, hogy az erkölcsi nevelésre jobban fel kell készíteni a pedagógusokat, ez mostohagyermeke volt eddig a tanárképzésnek. Fontosnak nevezte, hogy alapvető etikai és erkölcsi kérdésekben tájékozottak legyenek a tanárok, tudják, hogy egy-egy életkorban bizonyos erkölcsi kérdésekhez hogyan kell közelíteni. Azt remélik, hogy az erkölcs- és hittanoktatástól sokkal tudatosabb lesz majd a fiatalság. Hoffmann Rózsa szerint ugyanakkor az erkölcstan tanítását olyan értelemben nem szabad osztályozni, mint például a történelmet, mert "ez majdnem mérhetetlen". Nagyon óvatosan kell az értékelésnél eljárni, és a szülők, gyermekek világnézeti elkötelezettségét tiszteletben kell tartani - tette hozzá.

Az infokommunikáció terén nagy szakadék van a tanítók egy része és a diákok között - mondta Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár emlékeztetett, hogy miközben a gyerekek már "anyanyelvi szinten" használják a számítógépeket, a tanítók egy részére ez nem igaz. Az azonban örvendetes tény, hogy a pedagógusoknak is egyre nagyobb része használja már professzionális szinten a számítógépet - tette hozzá. Ezt a szakadékot is állandó továbbképzéssel akarják áthidalni - magyarázta. Az állam egyébként akkor fogja támogatni a pedagógusok továbbképzését, ha a tanár kiemelt közoktatási célokat szolgáló továbbképzést választ.

Furcsa új villanyautókkal sokkol a Honda

Furcsa új villanyautókkal sokkol a Honda

Az ENSZ elárulta hány civil áldozata volt eddig az ukrajnai háborúnak

Az ENSZ elárulta hány civil áldozata volt eddig az ukrajnai háborúnak

„Most nagyon meg fogok sérteni embereket” – a Párbeszéd fővárosi politikusa nem ismerte fel tiszás képviselőtársait

„Most nagyon meg fogok sérteni embereket” – a Párbeszéd fővárosi politikusa nem ismerte fel tiszás képviselőtársait

Februárban újra apa-lánya szerepben tér vissza a színpadra Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia

Februárban újra apa-lánya szerepben tér vissza a színpadra Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia