Czomba szerint a képzett szakembereknek is van jövőjük
Egyértelművé kell tenni, hogy az egyetemet és főiskolát végzettek mellett a saját szakmájukban kiváló, jól képzett szakembereknek is van jövőjük Magyarországon - jelentette ki Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a szabolcsi munkaügyi központ által szervezett, kétnapos pályaválasztási kiállítás csütörtöki megnyitóján, Nyíregyházán.
Különösen igaz ez azokban a megyékben, ahol jelentős foglalkoztatási problémák vannak, ezért nagyon fontos, hogy minél korábban találkozzon a munkáltató és a leendő munkavállaló egymással - fogalmazott a politikus a Dönts jól, jövőd a tét! elnevezésű rendezvényen megjelent több száz általános és középiskolás tanuló előtt.
Hozzátette: a mintegy nyolcvan kiállítót felvonultató rendezvényen a gimnáziumok és a szakképző iskolák mellett azok a cégek jelentek meg, amelyek emblematikus szereplői Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gazdaságának.
A kiállításon a megyei vállalkozások és a képzési intézmények vezetői előtt megtartott szakmai fórumon az államtitkár eredményesnek nevezte a kormány által elindított Első munkahely garancia programot, amelynek keretein belül az eredetileg tervezett létszám kétszerese, több mint hétezer fiatal juthat munkához. A kibővített költségvetésű, összesen 3,6 milliárd forint értékű program a tervezettnél jóval több fiatal elhelyezkedését teszi lehetővé, az ötezredik pályakezdő támogatási szerződését október elején írták alá. A pályakezdők bérére és járulékaira maximum 4 hónapig teljes, 100 százalékos támogatást kap a munkáltató a minimálbér kétszereséig.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében körülbelül ezer fiatal foglalkoztatása valósul meg - tette hozzá az államtitkár. Czomba Sándor a fórumon beszélt a munkahelyvédelmi akcióterv 25 év alatti pályakezdő fiatalokra vonatkozó intézkedéseiről, valamint a felnőttképzés várható változásairól is, és megjegyezte, hogy a felnőttképzési rendszert megújító törvény a tervek szerint novemberben kerül az Országgyűlés elé.
Az új szabályozásban kiemelt szerepet kapnak majd a megyei fejlesztési és képzési bizottságok, amelyek lényegében meghatározzák a hiányszakmákat és az intézmények működésének kereteit, így olyan szakmákban biztosíthatnak munkalehetőséget, amelyekre piaci igény van - tette hozzá Czomba Sándor.
Tavaly mintegy 8-10 ezer, pályaválasztás előtt álló diák látogatta meg a kiállítást, idén is hasonló számú érdeklődőre számít a szervező megyei kormányhivatal munkaügyi központja - közölte Rezsőfi István igazgató az MTI-vel. Elmondta, a megyében jelenleg több mint 55 ezer regisztrált álláskeresőt tartanak nyilván, akiknek mintegy hatvan százaléka semmilyen szakképesítéssel nem rendelkezik. A rendezvény célja ezért elsősorban a pályaválasztás előtt állók és a pályakezdők megszólítása.
A kétnapos rendezvény keretében a diákok megismerkedhetnek az iskolák kínálataival, felvételi esélyeikkel, a megjelent munkaadók pedig közvetlen ajánlatokkal segítik a fiatalok pályaorientációját.