Nem tilos a sztrájk a német egyházi intézményekben
A németországi egyházi intézmények nem tilthatják meg a munkabeszüntetést az alkalmazottaknak, és az érdekegyeztetésbe be kell vonniuk a szakszervezeteket – így döntött kedden a német szövetségi munkaügyi bíróság.
Az erfurti bírói testület a katolikus és az evangélikus egyház segélyszervezetei valamint a szolgáltató szektor munkavállalóit képviselő Ver.di szakszervezeti szövetség vitájában döntött. A pert az egyházi szervezetek indították, és kérték a szakszervezeti sztrájkfelhívások megtiltását.
Az eddig követett eljárás szerint az egyházak és munkavállalóik egymás között, a szakszervezetek kihagyásával tárgyaltak a bérekről és a munkakörülményekről, a dolgozók pedig nem élhettek a munkabeszüntetés eszközével.
A perben mindkét oldal az alaptörvényre hivatkozott. A Caritas és a Diakonie az egyházak szabad működésére vonatkozó elvet emelte ki, amely álláspontjuk szerint magában foglalja azt, hogy nem engedélyezik a sztrájkot az alkalmazottaknak. A Ver.di a német alkotmányban ugyancsak alapvető jogként meghatározott egyesülési jogra alapozta érvelését.
A bíróság ítéletében elutasította a sztrájkfelhívások megtiltására vonatkozó indítványt, és hangsúlyozta, hogy az egyházak nem foszthatják meg alkalmazottaikat a munkabeszüntetés lehetőségétől. A bíróság kiemelte, hogy az egyházak továbbra is szabadon alakíthatják belső viszonyaikat, így alkalmazhatják a bevett érdekegyeztetési módszert is, de ebbe be kell vonni a szakszervezeteket is.