szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több ponton is változások várhatók az érettségi vizsgák szabályaiban januárban. Előrehozott vizsga csak a középiskola várható teljes befejezését megelőző első vagy második tanév májusi-júniusi vizsgaidőszakban lesz tehető, és csak a Magyarországon tanított idegen nyelvekből, illetve informatikából.

Az oktatas.hu oldalon közzétett összegzés szerint ennek megfelelően a 2013-2014-es tanév október-novemberi vizsgaidőszakában érvényesek utoljára az előrehozott vizsgák eddig megszokott szabályai.

A 2014-2015-ös tanévtől az október-novemberi vizsgaidőszakokban már nem lesz lehetőség előrehozott érettségi letételére. A sikertelen előrehozott érettségi vizsga esetében az adott vizsgatárgyból javító vagy pótló vizsgára legkorábban csak a rendes vizsga vizsgaidőszakában lehet majd jelentkezni. Ez a korlátozás már érinti a 2013-2014-es tanév október-novemberi vizsgaidőszakában sikertelen vizsgák javító, pótló vizsgáit is. Azok a tanulók tehát, akiket ekkor javító vagy pótló vizsgára utasítanak, ezen vizsgáikat csak rendes érettségijük időszakában tehetik le.

Változatlan az a szabály, amely szerint azoknak a vizsgázóknak, akik rendes érettségire jelentkeztek, de a középiskola utolsó évfolyamán valamely tantárgyból elégtelen osztályzatot kaptak, és így nem fejezték be a középiskolai tanulmányaikat, előrehozott vizsgává minősíthető át a többi vizsgájuk, a vizsgatárgytól függetlenül.

Emellett előrehozott vizsgára jelentkezhetnek – a változásoktól függetlenül – bármely vizsgatárgyból azok, akik a kérelem benyújtásának időpontjában külföldi vagy külföldi rendszerű középiskola utolsó évfolyamán folytatják tanulmányaikat. Ezt azonban 2014. január 1-jétől kizárólag a május-júniusi vizsgaidőszakban tehetik meg.

Azok, akik a tanulói jogviszony alatt, a középiskolai tanulmányok teljes befejezése előtt középszinten magyarországi középiskolában tanított idegen nyelvekből, valamint informatikából előrehozott érettségit tettek, ezekből tehetnek szintemelő vizsgát. A sikertelen szintemelő vizsga esetében az adott tárgyból javító vagy pótló vizsgára legkorábban csak a rendes időszakban lehet majd jelentkezni.

A 2013-2014-es tanév május-júniusi vizsgaidőszakától kezdődően az utazás és turizmus választható közismereti vizsgatárgyból csupán az öt (kötelező és kötelezően választandó) vizsgatárgyon felüli, szabadon választott (hatodik) tárgyként tehető vizsga.

Szintén ettől az időponttól a nemzetiségi nyelvet tanulók mint idegen nyelv (német nyelv, horvát nyelv, szlovén nyelv) vizsgatárgyból jelentkezhetnek érettségi vizsgára.

Az ismertető szerint a kétszintű érettségi bevezetése óta hat művészeti tárgyból tehettek vizsgát a jelentkezők. Ezek közül négyből (ábrázoló és művészeti geometria, magyar népzene alapjai, hangtani és akusztikai ismeretek, hangkultúra) 2014. január 1-jétől megszűnik a vizsgázási lehetőség. A további két vizsgatárgyból (művészettörténet és népművészet) pedig a későbbiekben mint választható közismereti vizsgatárgyból lehet vizsgázni.

Nyomott áron vásárolják fel a járvány sújtotta területekről az egészséges sertéseket is

Nyomott áron vásárolják fel a járvány sújtotta területekről az egészséges sertéseket is

Ivók, imák, ígéretek: mire vágyik valójában a magyar falu?

Ivók, imák, ígéretek: mire vágyik valójában a magyar falu?

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Torz döntéshozatal és tömeges leépítés lehet abból, ha most nem megfelelően újítanak a bankok

Torz döntéshozatal és tömeges leépítés lehet abból, ha most nem megfelelően újítanak a bankok