Lassulhat a koronavírus terjedése – állítja a Nobel-díjas tudós
Michael Levitt az egész világra ugyan nem mert jóslatot tenni, a Kínára vonatkozó februári számításai helyesek voltak.
Miközben Magyarországon – vagy épp az Egyesült Államokban – még csak most van felfutóban a koronavírus-járvány, Kínában úgy tűnik, már túl vannak a nehezén. Így látja ezt a 2013-ban kémiai Nobel-díjat kapott Michael Levitt biofizikus is, akinek – bár nem járványügyi szakember, – a jelek szerint pontosak voltak a februári jósolatai.
Az izraeli-amerikai származású Levitt felesége a kínai művészet kutatásával foglalkozik, így rendszeresen utaznak az Egyesült Államok, Izrael és Kína között, és rengeteg kínai barátjuk van a járvány kiindulópontjának tekinthető Hupej tartományban is. Amikor Levitt látta, milyen nehéz helyzetbe kerültek az ismerősei, a rendelkezésre álló adatokból megpróbált kiolvasni valami biztatót.
A szakember szerint a számok első ránézésre igen ijesztőek voltak. A Calcalistnek adott interjújában arról beszélt, hogy a tartományban naponta 30 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma, és mivel a növekedés exponenciális volt, így számításai szerint 90 nap alatt az egész világot letarolta volna a vírus.
Február 1-jén, amikor először megnézte az adatokat, Hupej tartományban naponta 1800 új esetet regisztráltak. Ez a szám február 7-én már 4700/napra emelkedett, ám ekkor valami megváltozott, és a szám ha lassan is, de folyamatosan csökkenni kezdett. Egy héttel később a halálozások száma is "elindult lefelé".
A szakember szerint ez jelentette a fordulópontot. Az egyre kevesebb új beteget látva Levitt akkor úgy kalkulált, hogy két héttel később már sokkal jobb lesz a helyzet, március végére pedig valószínűleg eltűnik a vírus Kínából. A jóslata igaznak bizonyult: a kínai jelentések szerint a távol-keleti országban ma már azzal küzdenek, hogy a hozzájuk beutazó külföldiek ne terjesszék el náluk újra a kórt.
Az exponenciális növekedési modellelek arra épülnek, hogy a fertőzött betegek minden nap új emberekkel találkoznak. Csakhogy ez a gyakorlatban nem így van, hiszen a szokásaink miatt általában mindig ugyanazokkal az emberekkel találkozunk – például ugyanazokkal utazunk reggel egy buszon munkába. Persze ott is találkozhatunk idegenekkel, ám egy idő után az utasok többsége már immunis lesz a vírusra
– magyarázta a lassulás okait Levitt. A szakember ugyanakkor nem gondolja úgy, hogy a szigorú kormányzati intézkedések (például a kijárási tilalom bevezetése) ne segítene megfékezni a terjedést.
A biofizikus szerint a koronavírus hasonló mértékben fertőz, mint az influenza. Ezt a következtetést abból vonta le, hogy bár az exponenciális modellek szerint elméletileg Hupej tartomány egész lakosságát fenyegette a járvány, "csupán" 3 százalékuk betegedett meg. A Diamond Princess hajó a vírus számára ideális lett volna, hiszen nagyon kis helyen volt nagyon sok ember összezárva, ehhez képest "csak" 20 százalékuk kapta el a kórt, ami persze így is komoly szám, ám Levitt szerint azt jelenti, hogy a legtöbb ember immunrendszere képes volt kivédeni a koronavírust.
Hogy a világban mikor lassul majd le a járvány, arra a szakember nem mert jóslatot tenni, mivel szerinte a kulturális különbségek is nagyon eltérőek, ami bizonyos esetben lassíthatja vagy akár gyorsíthatja is a terjedést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.