szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új cégtörvénynek a fantomcégek megszüntetését megkönnyítő szabályai közül néhány már február 3-án hatályba lép, például a cégbíróság nem köteles felkutatni a külföldi fő tulajdonost, hanem a cég tagjai is felelősségre vonhatók. Kibővül a jegyzett tőkéjüket nem forintban meghatározó társaságok köre is.

A parlament által decemberben elfogadott új cégtörvény  ugyan csak július 1-én lép hatályba, de néhány rendelkezését már február 3-tól alkalmazni kell. A cégbíróságok feladata a társaságok törvényes működésének felügyelete, helyreállítása. Ha egy cég "fantomizálódott", s eltűnt a székhelyéről és a vezető tisztségviselői sem találhatók meg, akkor ez felveti a cég tagjainak felelősségét, hiszen nem tették meg az elvárható lépéseket a cég törvényes működése érdekében.

Ezért a cégbíróság ilyen esetben - első lépésként - a Cégközlönyben közzétett végzésében felhívja a cég tagjait (részvényeseit) arra, hogy 60 napon belül tegyék meg a szükséges intézkedéseket a törvényes működés helyreállítása érdekében, vagyis jelentsék be a cég székhelyére, működésére, illetve a vezető tisztségviselők lakóhelyére vonatkozó új adatokat.
   
Amennyiben a cég valóban csak hanyagságból nem jelentette be a cégbíróságon új székhelyét, illetve vezető tisztségviselői lakhelyének változását, akkor mindent meg fog tenni azért, hogy a bíróság ne szüntesse meg, azaz ne törölje a cégnyilvántartásból a társaságot. Erre az esetre vonatkozik az a törvény adta lehetőség, hogy a tulajdonosok - a vezető tisztségviselőkön túli kör taggyűlést vagy közgyűlést hívhassanak össze.

A cégbíróság külön felhívása mellőzhető, ha az 50 százalékot meghaladó szavazati joggal rendelkező tag (részvényes) székhelye (lakóhelye) külföldön van, és nincs kézbesítési megbízottja Magyarországon. Ha a céget kizárólag olyan személy képviseli, akinek a képviseleti megbízottját a cégbíróság törölte a cégjegyzékből, akkor a bíróság egyből megindíthatja a megszüntetési eljárást a vállalkozással szemben.
   
Szintén február 3-tól alkalmazható az új szabály, hogy a társaságoknak, amelyek devizában vezetik könyvelésüket, az európai részvénytársaságoknak és az európai gazdasági egyesüléseknek nem forintban kell meghatározniuk jegyzett tőkéjüket. Az eddigi előírás a devizakülföldi társaságnak és az európai részvénytársaságnak adta meg ezt a lehetőséget. Ha változik a cég jegyzett tőkéjének pénzneme, akkor az a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, de a változás időpontjára visszamenőlegesen válik hatályossá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Népszabadság: fantomvevő vette meg a volt Britton céget

"Soha életemben semmilyen cégben semmilyen részesedést nem vettem!" - idézi Sztipánovics Zoltánt - aki a papírok szerint februárban 50 százalékos tulajdonosa lett a Britton Kft. ügyvezetőjének a résztulajdonában lévő BR Med-Supportnak - a Népszabadság.

MTI Itthon

Online feketelista a fogyasztókat megkárosító cégekről

Februártól a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) honlapján nyilvánosságra hozzák a fogyasztóvédők által határozatban elmarasztalt budapesti cégek nevét - közölte Baranovszky György, a FEOSZ ügyvezető elnöke.