Tetszett a cikk?

Egyelőre nem tudni, mi lesz a sorsa a béren kívüli juttatások rendszerének, az azonban sejthető, hogy idén még nem változik. Ez azt is jelenti, hogy a korábbi juttatások többségével számolhatnak a munkavállalók, így többek között az ajándékutalvánnyal is.

Számos számítás készült azzal kapcsolatban, hogy a béren kívüli juttatások megadóztatása milyen anyagi, fogyasztási következményekkel járna. Mind a szakmai, mind a munkavállalói, munkaadói szervezetek azért lobbiznak, hogy erre ne kerüljön sor, miközben a tervezet kidolgozói arra hivatkoznak, hogy szükséges a juttatási forma – legalább egy részének – megadóztatása.

Az ajándékutalvány elsősorban kiemelt ünnepeken, húsvétkor, karácsonykor kedvelt juttatási forma. A jelenlegi jogszabályok szerint évente három alkalommal a minimálbér 10 százalékáig, azaz idén 7150 forintig adó- és járulékmentes utalvány adható. A munkaadó számára ez előnyös, mert bérszinttől függően a bérköltség akár 65 százaléka is lefaragható, minimális adminisztrációval nyilvántartható, míg a munkavállalók a pénzbeli kifizetéshez képest akár kétszer annyit is kézhez kaphatnak – tájékoztatott a Sodexo.

Még többet az ajándékutalványról az Adózónán olvashat!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Béren kívüli juttatások: hibalehetőségek a rendszerben

A Cafeteria típusú juttatási rendszer folyamatos "karbantartást" igényel, hiszen a juttatástípusonként eltérő adó- és köztehervonzatok folyamatosan változnak. Ezért lényeges és fontos, hogy a szabályzatot az adózás szempontjából minden évben felülvizsgálnia a munkáltatónak. Hogyan lássunk neki és milyen hibákat ne kövessünk el?

MTI Karrier

Önként vállalt bérbefagyasztás a Seatnál

Készek fizetési megszorításokra munkahelyük védelmében a spanyolországi Seat autógyár dolgozói. A tulajdonos Volkswagen ettől tette függővé, hogy odavigye az új Audi modell, a Q3 gyártását.

MTI Karrier

Bérkülönbségek Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban

Magyarországon a nők átlagosan 13 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak; Szlovákiát, Csehországot és Magyarországot összehasonlítva mégis nálunk a legkisebb a nemek közti bérkülönbség - közölte csütörtökön a Merces bérinformációs portál.