Tetszett a cikk?

A vállalkozói jogkövető magatartás elősegítésére együttműködési megállapodásokat írt alá az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és három hatóság - az APEH, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a VPOP - vezetője a kisvállalkozói érdekképviselet országos elnökségi ülésén

Az aláírást megelőzően a felek hangsúlyozták, fontosnak tartják, hogy az IPOSZ által képviselt családi, mikro-, kis és középvállalkozások megfelelő információval rendelkezzenek a jogszabályi kötelezettségükről, amelyet az együttműködési megállapodásokban rögzített vállalások elősegítenek majd. Szikora János, a APEH elnöke szerint az adóhivatal és a vállalkozások közös érdeke, hogy a törvények betartásával a vállalkozások hozzá tudjanak járulni az ország közös kiadásának fedezéséhez. Elmondta: az adóhivatal elemi érdeke együttműködni azokkal a szervezetekkel, amelyek nagyobb vállalkozói kört érnek el.
   
Wittich Tamás, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főigazgatója elmondta: partnernek tekintik a vállalkozások szövetségeit. Munkájuk során a szankciók mellett egyre nagyobb szerepet kap a megelőzés, a figyelmeztetés, a figyelemfelhívás, a kötelezés - tette hozzá. A fogyasztóvédelmi hatóság a vállalkozásokat segíti abban, hogy megismerjék az őket érintő szabályokat. A hatóság tapasztalta, hogy a fogyasztókat érintő jogsértés nem minden esetben szándékos, többször az aktuális jogszabály nem ismeréséből abból. Az IPOSZ-szal aláírt megállapodás része lehet a gyártók, a forgalmazók, a fogyasztók és a hatóság közötti bizalom erősítési folyamatának - hangsúlyozta Wittich Tamás.
   
Nagy János, a VPOP országos parancsnoka kiemelte, hogy célkitűzésük, hogy a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos információk eljussanak az érintettekhez. Tapasztalatuk, hogy átlagosan 5-10 ezer vállalkozás fizet termékdíjat, holott ennél sokkal több esik ezen adónem hatálya alá. Úgy értékelte, hogy a viszonylag csekélyebb összegű adót, termékdíjat fizető vállalkozásoknak aránytalanul nagy az adminisztrációs terhe, ezt ésszerűsíteni kellene.
   
Szűcs György, az IPOSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy szövetségük 2007-2011 között szolgáltató ipartestületet létrehozó programot hajt végre, ennek során a hatóságokkal való együttműködés helyi szinten - a régiókban, a megyékben és a kistérségekben - is kiemelt jelentőségű lesz. Tervezik, hogy helyi információs, szolgáltató irodákat működtetnek majd, amelyek segíteni tudnak az iparosoknak adózásban, könyvelésben. Ezáltal az IPOSZ az együttműködések keretében a hatóságoknak biztos jelzést, szakszerűséget tud adni a jogszabályok végrehajthatóságáról. 

 Kiss Mihály, a Csongrád megyei ipartestületek képviselője, a Makói Ipartestület elnöke, országos elnökség tag úgy értékelte, hogy a három hatósággal aláírt együttműködési megállapodás, továbbá az, hogy a hatóságok vezetői személyesen vannak jelen az országos elnökségi ülésen a mikrovállalkozások létének, munkájának elismerését jelenti. A mikrovállalkozások nevében felszólaló Kiss Mihály "csipetnyi empátiát" kért a hatóságoktól.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!