szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Ecoline: Válságrezisztens, nem jövedelemrugalmas, menekülőágazat.

Ecoline: Válságrezisztens, nem jövedelemrugalmas, menekülőágazat. Számos olyan jelzővel illették az elmúlt egy évben a gyógyszeripart, amiből arra lehetett következtetni, hogy más iparágaknál jobban ellenáll a gazdasági krízisnek, sőt bizonyos esetben még nyertese is lehet a válságnak. Tényleg így van ez?

Rózsa András: A gyógyszerfogyasztást nem nagyon befolyásolja a válság, de ennek ellenére érezhető visszaesés a jövedelmek csökkenése miatt, ha nem is olyan mértékben, mint más ágazatokban. Némi hanyatlás főleg az OTC piacon figyelhető meg, a piackutatások azt mutatják, hogy a vényköteles piac jelenleg már bővül, a recept nélkül kiadható készítmények forgalma azonban némileg csökken. A Tevát ugyanakkor ez utóbbi is érzékenyen érinti, hiszen a magyar OTC piacon a második legnagyobb szereplők vagyunk.


Ez is szerepet játszik abban, hogy míg 2008-ban jóval piaci átlag fölött tudott növekedni a Teva, 2009-ben már nem ez volt a jellemző?

R.A.: A 2008-as esztendő valamivel jobb volt, mint az azt megelőző, köszönhetően annak, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény hatása nem felkészületlenül ért minket. A fokozódó versenyben pozíciónkat ugyanakkor csak áráldozatok árán sikerült megőrizni. Bár forgalmunkat, némileg növelni tudtuk ez azonban kizárólag a volumennövekedésnek köszönhető, hiszen áraink csökkentek. Emellett 2008-ban számos új termékkel léptünk piacra, ami szintén szerepet játszott az árbevétel emelkedésében. A 2009-es év ezzel szemben ismét nagyon nehéz, s a teljes piacot tekintve valóban átlag alatt bővül a forgalmunk. Ennek azonban elsősorban az az oka, hogy az a piaci szegmens, amiben működünk - szemben a teljes piaccal –  alig növekedett.. Ha így szemléljük az idei teljesítményt, akkor elégedettek lehetünk, hiszen azoknak a hatóanyagoknak a forgalma, amelyeket mi is forgalmazunk kisebb arányban nőtt, mint a mi árbevételünk ,  így súlyunk a számunkra legfontosabb piaci szegmensben tovább emelkedett.


Az enyhe kereslet-visszaesés mellett volt más negatív hatása is a válságnak?

R.A.: A válság a magyar gyógyszeriparban nem elsősorban a gyártókat, sokkal inkább a kereskedőket érinti érzékenyen. A legnagyobb problémát, s egyben fenyegetést az egész ágazat számára a forráshiány jelenti. A gyógyszertárak és a kórházak ugyanis egyre jobban eladósodnak. Jelenleg a nagykereskedők összesen 100 milliárd forinttal finanszírozzák a kórházakat és a gyógyszertárakat, ami egy rendkívül veszélyes helyzetet teremtett. Ha ugyanis a patikák bedőlnek, s nem tudják kifizetni tartozásukat, akkor magukkal rántják a nagykereskedőket is, hiszen a nagykereskedelmi árrés olyan alacsony, hogy ezeket a veszteségeket már nem bírná el egy-egy vállalat. Márpedig egy nagyobb nagykereskedő fizetésképtelensége a teljes hazai gyógyszerellátás összeomlását jelentheti - jelenleg ugyanis a szállítás jelentős részét mind a kórházaknak, mind a patikáknak három főbeszállító látja el..


Ebből a gyógyszer-gyártók a végső stádium – azaz a gyógyszerellátás összeomlása - előtt érezhetnek valamit?

R.A.: Természetesen érzik a partnereik problémáit, mivel azonban a gyártók finanszírozási oldalról általában erősek, komoly fennakadásokat ott egyelőre nem okoz. A Tevát azért érinti a konkurensek többségénél érzékenyebben a helyzet, mert nekünk a gyógyszer-nagykereskedelemben is erősek a pozícióink. Nem véletlen tehát, hogy a legtöbb problémánk a válság következtében ezzel az üzletágunkkal van.

Ezeknek a fényében kicsit erős válság rezisztenciáról beszélni. Gondolkodhat egy vállalat ilyen súlyos helyzetben további beruházásokon?

R.A.: Még jóval a válság előtt, 2008 elején kezdtünk meg debreceni egységünkben egy komoly fejlesztést, amelynek keretében 100 millió dollárból megduplázzuk a gyár kapacitását. Európa legnagyobb tablettázó üzeme jön létre így a kelet-magyarországi városban. A beruházás, 400 új munkahelyet teremt, és 2010 elején fejeződik be. Persze a hazai gyógyszerpiac nem képes a jelenleginél számottevően több patikaszer felvételére, ezért ez a növekmény teljes egészében az exportunkat növeli majd. Ennek köszönhetően azonban a debreceni egység súlya tovább növekszik. A gyár már eddig is komoly szerepet játszott az európai gyógyszerellátásban, a jövőben azonban egyértelműen ez lesz az európai termelési központ, hiszen a kontinens minden szegmensére szállítunk Teva-készítményeket Debrecenből.


A jövőben is számíthatunk hasonló méretű Teva-beruházásokra?

R.A.: Ha ilyen méretűekre nem is, de szerepelnek a tervek között magyarországi beruházások. Nem tartunk kizártnak egy jelentősebb kapacitásbővítést a közeljövőben gödöllői egységünkben sem, feltéve, ha megfelelőek lesznek hozzá a feltételek. Gödöllőn 2007-ben fejeztünk be egy közel 2 milliárd forintos projektet. A helyi infúzió és gyógyszergyár mellett egy világszínvonalú logisztikai központ létesült. Ezt a komplexumot bővítenénk, továbbá idővel a magyarországi K+F tevékenységünket is fejlesztenénk.


Amikor megfelelő feltételekről beszél, akkor állami támogatásra gondol?

R.A.: Nem elsősorban arra. Jelenleg a gyógyszerpiac hazai szereplői számára sokkal fontosabb, hogy a piac szabályozása normalizálódjon, s a gyártók, illetve a kormány között meginduljon a régóta várt párbeszéd. Most a gyógyszerpiaci szabályozás Magyarországon a legszigorúbb egész Európában. Az unióban összesen 17 féle szigorító intézkedést hoztak a gyógyszer-forgalmazással kapcsolatban különböző kormányok, amelyből Magyarországon 16 él, miközben a többi országban átlagosan csak 5-6. Az ominózus gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel kemény és kedvezőtlen környezetet teremtettek a gyógyszeripar számára.


Lát reális esélyt a változásra?

R.A.: A közelmúltban a kormányzat felől is több olyan jelzés érkezett, hogy fontosnak tartják a gyógyszeripart, és így a szektor a jövőben akár húzóágazattá is válhat. Ehhez azonban mindenképpen szükséges, hogy a magyar gyógyszeripar jogszabályokból eredő versenyhátrányát megszüntessék. Én a gyógyszer-gazdaságossági törvényt úgy ahogy van visszavonnám! Amennyiben a kormányzat tényleg úgy gondolja, hogy a gyógyszeriparra szükség van, akkor a szektor és a kormány között mindenképpen egy új megállapodásra van szükség.


Milyen tendenciákat vár a hazai gyógyszerpiacon a következő években?

R.A.: A gyógyszer-fogyasztás biztosan növekedni fog, hiszen rengeteg tényező hat ennek irányába, elég ha a lakossági átlagéletkornak folyamatos emelkedését említjük. A gyógyszeriparban a legfontosabb változás a kereskedelemben lehet. A jelenlegi helyzetből arra lehet következtetni, hogy a patikák száma biztosan számottevően csökken majd.


És mik a Teva tervei?

R.A.: Szeretnénk tovább erősíteni pozíciónkat a generikus piacon, s ennek érdekében jelentős számú új terméket tervezünk forgalomba helyezni. Ez évente 20-30 új készítmény piacra való bevezetését jelenti. Emellett esetenként originális termékekkel is szeretnénk piacra lépni. Jelenleg egy eredeti készítményünk kapható Magyarországon, egy pedig éppen forgalomba hozatalra vár. A Teva pozícióinak erősítése az originális piacon egyébként anyavállalati szinten is fontos célkitűzés.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!