szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A várakozásoktól némileg elmaradó első negyedéves profitot közölt pénteken közzétett gyorsjelentésben a Richter.

A várakozásoktól némileg elmaradó első negyedéves profitot közölt pénteken közzétett gyorsjelentésben a Richter. A Bloomberg elemzői konszenzusa 12 milliárd feletti nyereséget valószínűsített, a tényadat azonban alulmúlta ezt. A piac ettől függetlenül örömmel fogadta a híreket: a részvény árfolyam eső piacon is a zöld tartományban tartózkodott a délelőtti órákban.

Felezett adózott nyereség

A magyar gyógyszergyártó – konszolidált – árbevétele ugyan 3,4 százalékkal emelkedett forintban is (euróban majd 15 százalékos volt a bővülés), az adózott nyereség azonban alig több, mint fele volt az előző esztendő hasonló időszakában realizáltnak. A vállalt az első három hónapban 63,40 milliárd forintos forgalom mellett 11,55 milliárdos profitot ért el. Az adózott eredmény számottevő visszaesését jórészt a pénzügyi eredmény magyarázza: míg tavaly ezen a soron a gyenge forintnak köszönhetően majd 9 milliárdos többlet szerepelt, ezúttal 1 milliárd alatt maradt a nyereség.

 

Richter prognózis 2010-re

 

Az üzemi eredmény az adózott nyereségnél jóval kisebb mértékben csökkent: a 10,53 milliárd forint 15 százalékkal marad el a tavalyitól. Bogsch Erik a vállalat vezérigazgatója jelezte: az üzemi nyereség visszaesését három tényező okozta: a devizaárfolyamok változása mellett negatívan befolyásolta a profitot, az amerikai piacon élő profitsharing szerződésből származó kisebb bevétel, illetve az, hogy az első negyedévben – 2009 hasonló időszakával ellentétben - nem volt úgynevezett mérföldkő-kifizetés az originális kutatások után.

Kiugróan jó teljesítmény keleten

A Richter – a gyógyszergyártás szegmensben – az Egyesült Államok kivételével lényegében az összes fontosabb piacon növelni tudta forgalmát. A legjobban a FÁK-régióban ment a gyógyszergyártónak, itt forintban 38 százalékos növekedést értek el, míg euróban mérve másfélszeresére bővül az árbevétel. Bogsch Erik kiemelte: kedvező folyamatokat tapasztaltak a cég teljes forgalmának bő harmadát adó térségben. A Richter legnagyobb nemzeti piacának számító Oroszországban a politikai és a gazdasági helyzet is stabil, s a stabilizálódás jelei figyelhetőek meg Ukrajnában, illetve a többi tagállamban is. Az ukrán piacon – az alacsony bázishoz mérten – 90 százalékkal emelkedett az euróban kifejezett értékesítés, és a viszonylag állandó dollár/hrivnya árfolyamnak köszönhetően egyre kevésbé jellemzőek a fizetési problémák.

Kiugróan jól teljesített Romániában is a Richter: keleti szomszédunknál euróban bő negyedével nőtt az értékesítés, itt azonban már akadnak gondok a fizetési fegyelemmel, miután a helyi egészségbiztosítási pénztár nem, vagy csak késve fizet a kereskedőknek, akik ezt igyekszenek áthárítani a gyártókra. Lengyelországban euróban 8 százalékos bővülést tapasztaltak, forintban azonban csökkent az árbevétel, a nyugat-európai uniós államokban pedig a közös pénzben kifejezve is 2,7 százalékos forgalom-visszaesést könyveltek el. A legnagyobb mértékben ugyanakkor az Egyesült Államokban csökkent az értékesítés: a kiugróan magas tavalyi bázishoz viszonyítva dollárban is 41 százalékkal esett az árbevétel.

Mit hoz a jövő?

Az első negyedéves gyorsjelentést követően a Richer több ponton is módosított korábbi prognózisán. A vezérigazgató jelezte: most úgy látják, hogy az Egyesült Államokban és a nyugat-európai uniós országokban is csökkenhet a forgalom, méghozzá 25, illetve 5-10 százalékkal. Korábban az EU-15-ben stagnáló árbevételt vártak a cégnél.

A többi fontos piacon ugyanakkor bővülést vár a vállalat. Lengyelországban a korábbi 10-ről 0-5 százalékra csökkentették a várható növekedési ütemet (zlotyban), Románia, Ukrajna és az egyéb FÁK államok esetében azonban javítottak az év eleji prognózison. Magyarországon változatlanul 3-5 százalékos növekedésre lehet számítani, s 5 százalékos bővülés valószínűsíthető Oroszországban is.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!