Egyszerűsítés, állami segítség: amit a kkv-k várnak az adórendszertől

Egyszerűbb, átláthatóbb adórendszert, a terhek, a bürokrácia és az adminisztráció csökkentését igényelték a kis- és középvállalkozásokat képviselő szervezetek vezetői, az egykulcsos adómegoldásokról azonban megoszlottak a vélemények az Orbán Viktor által meghirdetett „nemzeti konzultációsorozat” második, a gazdasági válsághelyzet elhárításáról szóló rendezvényén.

  • MTI MTI
Egyszerűsítés, állami segítség: amit a kkv-k várnak az adórendszertől

Az adóreformtól Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke azt várja, hogy ösztönözze a növekedést és állítsa helyre a versenyképességet. Az igazságos közteherviselés érdekében a többkulcsos adórendszer mellett foglalt állást, hangsúlyozva, hogy az egyszerűsítés nem jelentheti az egykulcsos megoldások preferálását.  Balogh Ádám, az adómunkacsoport vezetője a számításaik szerint túlzottan magas adóterhelésre hívta fel a figyelmet. Ismertette: a GDP arányos adóelvonást tekintve csak  a leggazdagabb országok előzik meg Magyarországot.

Egy átlagos magyar kkv adóterhelése a nyereség mintegy 57,5 százaléka, amivel világviszonylatban Magyarország a 150. helyen áll. Bírálta a bürokráciát tápláló jelentős adminisztrációt, megemlítve, hogy egy átlagos magyar kkv-nak évente 330 órát kell foglalkoznia adózási kérdésekkel, a régióban a legtöbbet. Balogh Ádám sürgette az adórendszer egyszerűsítését, ezen belül a kisadók összevonását és az egykulcsos szja mellett tette le a voksát. Krisán László, a KA-VOSZ vezérigazgatója szerint a magyar vállalkozók saját magukat nem tudják kihúzni a gödörből, az induláshoz állami segítséget is sürgetett, elsősorban állami garanciavállalást, kamattámogatást. Úgy vélte: van pénz a gazdaságban csak szétaprózva.

Felívta a figyelmet a párhuzamos, egymást kioltó programokra és úgy vélte, hogy az államnak a hitelnyújtás helyett a banki forrásokat kellene aktivizálnia. Udud Péter, a fejlesztéspolitikai munkacsoport szakértője szerint meg kell vizsgálni, hogyan lehet felgyorsítani az uniós fejlesztési pénzek kifizetését, és csökkenteni az intézményrendszert. Szerinte felgyorsíthatók a folyamatok önerő- és garanciaalap létrehozásával. Fontosnak nevezte, hogy komplex, összetett fejlesztések valósuljanak meg, továbbá azt, hogy megfelelő monitoring rendszer épüljön ki.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek