szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csődvédelem ide vagy oda, a kisebb hitelezők általában pórul járnak, érdekeiket gyakorlatilag semmi nem védi. A csődtörvény módosítása helyett a Coface szakértői szerint, egy teljesen új szabályozásra lenne szükség.

Az új csődtörvénynek Czibor Zsolt, a Coface vezető jogásza szerint garantálnia kéne, hogy Magyarországon is biztonságosabb legyen a cégek együttműködése, beleértve a hitelezést, a beszállítást is. A törvény szigorításával el kellene érni, hogy az adós ne az utolsó pillanatban értesítse a hitelezőt a problémákról. Ma ugyanis többnyire macska-egér harc folyik e két partner között. Pedig, ha az együttműködési folyamatban mindvégig partnerként tudnának kommunikálni, akkor az adósnak nem feltétlenül kellene eljutnia a csődvédelemig, végső esetben pedig már menetközben lehetne csődvédelemért folyamodni. Ehhez szemléletváltásra lenne szükség. A csődtörvény legfontosabb feladata tehát az lenne, hogy szorosabb együttműködést kényszerítsen ki az adós és a hitelezője között. Ma a hitelező ugyanis csak az éves mérlegből tud tájékozódni a partner cég helyzetéről, ez azonban messze nem védi őt.

 Hiába sikerül például a rendelkezésre álló kilencven nap alatt elkészíteni a csődgondnokkal közösen a reorganizációs tervet, s azt elfogadni, akár nem, a kisebb hitelezők, köztük a beszállítók, mindenképpen bajba kerülhetnek - mutat rá dr. Czibor Zsolt a Coface Hungary vezető jogásza. Szerinte ugyanis a csődvédelem során elsőként a bankok és az adóhatóság jut pénzhez, s csak utánuk jönnek a sorban az egyéb hitelezők.  Ráadásul a jelenlegi szabályok nem védik kellőképpen a kisebb hitelezőket, ugyanis a nagyoknak nem áll feltétlenül érdekükben elfogadni a reorganizációs tervet. Ők attól függetlenül megkapják a pénzüket, hogy van-e fedezetük vagy sem.

Csődvédelemért folyamodott cégek
2010. november végéig már megközelíti a háromszázat azoknak a cégeknek a száma, amelyek csődvédelemért folyamodtak – a válságot megelőző években ez a szám még húsz körül volt, s tavalyi év, hasonló időszakában is még „csak” 100 körül volt az adat. Igaz – tette hozzá a szakember – tavaly az utolsó negyedévben jócskán megugrott a szám, azt követően, hogy szeptemberben törvénymódosítás lépett hatályba. 2009-re az volt a jellemző, hogy főként kis- és közepes cégek kértek csődvédelmet, s csak egy-két nagy volt ebben a körben. Egyébként az idén is hasonló a trend, s az idén is van a csődvédelmet kérők között nagy cég.

Egy másik – a nemzetközi példák alapján is helyes, követendő út a keményebb fellépés, nagyobb szigor azokkal szemben, akik csődbe visznek egy céget. Tőlünk nyugatabbra akár bűncselekménynek is számítanak, ebbe a kategóriába is belekerülnek az ilyen esetek. De a legtöbb helyen maga a piac is kiveti magából azokat a rosszhiszemű adósokat. Magyarországon is szükség lenne komoly szankciókra, a büntetőjogi felelősség kategóriájának a bevezetésére ezekben az ügyekben, amellett, hogy legyen mögöttes pénzügyi felelősség is a rosszhiszemű adósok esetében. Az új jogszabálynak emellett ki kellene térnie az okok felderítésére is. Nevezetesen, hogy mi vezetett a kialakult helyzetig, hiszen csak ennek alapján lehetne megállapítani a mögöttes felelősséget. Czibor Zsolt azt is elengedhetetlennek tartja, hogy a felszámolót ne csak az anyagi érdek vezérelje, illetve, hogy minden hitelező érdekelt legyen a bajba került cég megmentésében.  Jelenleg ugyanis egy–egy felszámolás esetén például, a finanszírozó bank akkor is a pénzéhez jut, ha senki más nem kapja meg a jussát. Olyan szabályozásra lenne tehát szükség, amely feloldja a nagy és kis hitelező közötti komoly ellenérdekeltséget.

Mindenesetre, ha szigorúbb lenne a törvény, akkor minden bizonnyal kevesebb lenne a hitelező szempontjából eredménytelen eljárás,  sokkal több céget lehetne megmenteni – tette hozzá Kárpáti Gábor a Coface Hungary ügyvezetője. Ennek gazdasági hasznát mi sem mutatja jobban, mint az, hogy egy-egy cég bedőlése, számos beszállítóját, hitelezőjét sodorja a fizetésképtelenségig. 

 

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Itthon

Kártérítések miatt mehet csődbe Istvánd

Megszüntették az istvándi iskolát és óvodát 2005-ben, két tanár azonban most lehet, hogy megnyeri a kártérítést, amit ha a falu kifizet, csődbe kerülhet.

MTI Gazdaság

Rekordmennyiségű cégcsőd az idén Írországban

Az idei évet Írország rekordmennyiségű cégcsőddel zárhatja. A visszaeső beruházási és magán építési kedv miatt különösen az építőipari vállalkozásokat állította súlyos kihívás elé az ír adósságválság.