szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A leggyorsabban növekvő vállalkozások közül - a 2007 és 2009 közötti árbevétele alapján - tizennyolcat díjaztak a teljesítményéért. A Pegazus-díjjal elismert cégek közül négyben lát befektetési potenciált a díjalapító. Szempontok, amelyek alapján dönthet a befektető.

A többségében magyar tulajdonú, árbevételüket az elmúlt két évben leggyorsabban növelő vállalkozások két kategóriában nyerhettek Pegazus-díjat. A „Feltörekvő" kategóriában 2009-ben az 500 millió és 2,5 milliárd forint közötti, míg a „Piacvezető" kategóriában a 2,5 milliárd forint feletti árbevételt elérő cégek szerepeltek. A három régióban díjazott 18 vállalat 2007 és 2009 között éves szinten átlagosan kétszeres árbevétel-növekedést könyvelhetett el. Közülük négyen már felkeltették a díjalapító Enterprise Investors magán- és kockázatitőkealap-kezelő társaság érdeklődését - mesélte a hvg.hu-nak Tüske Tamás országigazgató.

Bár e befektetésre - minden jel szerint - alkalmas vállalatok kilétéről közelebbit nem árult el az igazgató, annyit elmondott, hogy a döntéshez az Enterprise Investors-nak elsőként meg kell bizonyosodnia arról, hogy a kiszemelt vállalatok képesek-e tovább növekedni és a befektetett tőke mennyi idő alatt térülne meg. Az ideális befektetés az, amikor egy cégbe invesztált tőke öt év alatt megháromszorozódik - mondta. A részletekről, hangsúlyozta Tüske Tamás, korai lenne még nyilatkozni, az egyeztetési folyamatok még legalább fél évig elhúzódhatnak.

A "Feltörekvő" kategóriában nyertesek közül a közép-magyarországi régió legjobbjának az Escalion Hungary Kft.-t találta a zsűri; a cég innovatív, online fizetési szolgáltatásokat nyújt - éves szinten átlagosan több mint tizenhatszoros árbevétel-növekedést ért el a 2007 és 2009 közötti időszakban. A növekedés - Rimóczi Oszkár, a cég ügyvezető igazgatója szerint - többek között az egy évvel ezelőtti profilváltásnak köszönhető. Ma, mint hangsúlyozta, a szolgáltatást az teszi egyedivé, hogy a vásárlók - az Escalion rendszerével - képesek termékeit a világ bármely részéről nemcsak online megrendelni, de ki is fizetni. A cég által kínált speciális online fizetési megoldás ugyanis össze van kötve valamennyi nemzetközi bankhálózattal.

A nyugat-magyarországi régióban, szintén "Feltörekvő" kategóriában a Friss és Ropogós Sütőipari Kft. lett a győztes. A cég különféle sütőipari termékek gyártásával foglalkozik, s a 2007-2009 közötti időszakban átlagosan több mint hat és félszeres árbevétel növekedést produkált évente. A cég átlagon felüli eredményeit Ravasz Tibor ügyvezető igazgató elsősorban annak tulajdonítja, hogy a három évvel ezelőtt még családi vállalkozásként működő pékség a cég valamennyi kapacitását a termékfejlesztésre fordította, aminek köszönhetően a kft. árbevétele jelentősen megnövekedett. A SPAR áruházak sajátmárkás termékcsoportjának kiszolgálása mellett a cég jövőbeni tervei között szerepel, hogy egy magyar tulajdonban lévő áruházlánc beszállítóivá váljanak.

A Pegazus 2010 Díj nyertesei

"Feltörekvő" kategóra

A nyugat-magyarországi régióban a Friss és Ropogós Sütőipari Kft.-t, a közép-magyarországi régió legjobbjának az Escalion Hungary Kft.-t találta a zsűri. A kategória kelet-magyarországi bajnoka pedig a Kal-System Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. lett, amely gabonadaráló, takarmánykeverő, granuláló rendszerek, valamint gabonatároló és -szállító rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozik. A cég 2007-2009 között éves szinten átlagosan megduplázta árbevételét.


"Piacvezető" kategória

A nyugat-magyarországi régió első helyezettje az STS Group Mérnöki Iroda Zrt. lett, amely 2007 és 2009 között 68 százalékos átlagos árbevétel-növekedést ért el évente. A közép-magyarországi régióból a Prolan Irányítástechnikai Zrt.-t találták a kategória legjobbjának. A társaság átlagos éves árbevétel-növekedése 2007-2009 között 71 százalékos volt. A kategória kelet-magyarországi régiójának első helyezettje a PR-Telecom Távközlési, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. lett. A cég 15 százalékos átlagos árbevétel-növekedést ért el évente a vizsgált időszakban.

A KSH 2009-re vonatkozó adatai szerint a Magyarországon működő kis- és középvállalkozások összárbevételének 61,1 százalékát, míg a bruttó hozzáadott érték  51,6 százalékát adta a kkv-szektor. Tüske Tamás szerint a díjkiosztó egyik hozadéka, hogy megmutatja, a gazdasági válság hatásai ellenére van a magyar gazdaságban tartalék és potenciál. A díjazott vállalkozások teljesítménye szerinte annak fényében dicséretes igazán, hogy a múlt évben közel 80 ezer kis- és középvállalkozás volt kénytelen véglegesen felszámolni a cégét.

Magyarországon az ezer lakosra jutó kis- és középvállalkozások száma 55, ami az Európai Unióra jellemző 40-es átlagnál jóval magasabb, amint az az adat is, hogy a hazánkban működő összes vállalkozás 99,8 százaléka kis- és középvállalkozás. Fontos tény továbbá, hogy Magyarországon az összes foglalkoztatott 71 százaléka kis- és középvállalkozások alkalmazásában áll - tette hozzá Keleti József, a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója.

A Pegazus 2010 Díj alapítói és adományozói

A díjat az Enterprise Investors magán- és kockázatitőkealap-kezelő vállalat, és a Dun & Bradstreet nemzetközi cégminősítő alapította, adományozóként csatlakozott az Ernst & Young vezető könyvvizsgáló, adó-, tranzakciós és üzleti tanácsadási szolgáltató, valamint a White & Case nemzetközi ügyvédi iroda.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ki lett az év legnagyobb befektetője?

Kiosztották az "Év befektetője" díjakat csütörtökön Budapesten, az "Az év legnagyobb befektetője" az Audi Hungária Motor Kft. lett 900 millió eurós beruházásával, közvetlenül mintegy 1.800 új munkahely létrehozásával.

MTI Gazdaság

Hollandok a második legnagyobb befektetők Magyarországon

Korlátlan a befektetői kedv Hollandiában a magyarországi befektetési lehetőségek iránt - állapította meg Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára azt követően, hogy csütörtök este Hágában részt vett a nemzetközi hírű külpolitikai tudományos műhely, a Clingendael Intézet szemináriumán, amely a magyar kormány gazdasági stratégiájával foglalkozott.

hvg.hu Vállalkozás

Befektető nélkül is átvészelhető a forráshiányos időszak

Az elmúlt évben szinte minden jelentős ágazatban volt tőkeemelés, kiemelhető tendencia, a kereskedelmi vállalkozásokba irányuló befektetések jelentős csökkenése, miközben a mezőgazdasági szektor népszerűsége növekedett, s a feldolgozóipari befektetések aránya változatlan maradt. Jól látható, hogy kevés befektetés érkezik a K+F területre, az innovatív vállalkozásokba.

MTI Vállalkozás

A befektetők már jól ismerik a tbsz előnyeit

A befektetők túlnyomó többsége már tisztában van azzal, hogy a tartós befektetési számlán (tbsz) kamatadó-mentesen tarthatja megtakarításait, s a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) is egyre népszerűbb az ügyfelek körében a K&H Alapkezelő felmérése szerint.