szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

NIncsenek könnyű helyzetben a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban működő vállalkozók. Tevékenységük eredményességét ugyanis nagy mértékben befolyásolja egy rajtuk kívül álló tényező: az időjárás. Szinte nem telik egy úgy esztendő, hogy ne okozna valamilyen időjárási tényező kárt a termésben, vagy ne nehezítené áttételesen az állatállomány ellátását, a feldolgozáshoz szükséges alapanyagok előállítását. A biztosítók és bankok, igaz csak bizonyos korlátok között, de minden évben igyekeznek valamilyen új konstrukciót ajánlani az agrárvállalkozóknak.

Tavaly a rendkívüli, özönvízszerű májusi esőzések és az ennek nyomán kialakult ár- és belvíz, a jég, valamint a viharos, helyenként orkán erejű szél több tízmilliárd forint értékű kárt okozott Magyarországon. Habár ennek túlnyomó többsége a lakossági ingatlanokat érintette, főként az elhúzódó belvíz a mezőgazdaság számára is komoly megterhelést jelentett. Az idei évben eddig főként a fagykárok okoztak veszteséget a mezőgazdasági termelőknek, a napokban azonban a nyári viharok szezonja is megkezdődött, így érdemes tisztába lenni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre egy esetleges káresemény bekövetkeztekor.

MTI Fotó: Balázs Attila

A káreseményekre igénybe vehetőek különböző mezőgazdasági biztosítások, ugyanakkor kifejezetten az elemi és katasztrófa károk enyhítésére állami támogatású hitel is kérhető. Az Agrár Forgóeszköz Vis Maior Hitelprogram célja, hogy a mezőgazdasági termékek elsődleges előállításával foglalkozó vállalkozások számára egy rendkívüli tűz-, villámcsapás-, vihar-, jégverés, árvíz-, belvíz-, fagy- vagy aszálykár után is forrást biztosítson a folyamatos termeléshez, a versenyképesség fenntartásához, a minőségi termékek előállításához.

A Magyar Fejlesztési Bank hitelprogramjának keretében a károsodással arányos mértékben nyújtható hitel: a vis maior vagy agrárkár által érintett szántó és legelő után legfeljebb 200 ezer forint hektáronként, ültetvény után legfeljebb 500 ezer forint hektáronként, egy állategység után legfeljebb 200 ezer forint, de a hitel összege egyik esetben sem lehet kevesebb, mint 1 millió forint, és nem haladhatja meg az 50 millió forintot. A hitelkonstrukció értékesítésében a K&H közvetítő hitelintézetként vesz részt. A kedvezményes, európai uniós pénzpiaci kamatlábhoz (EURIBOR) igazodó forinthitel maximum 5 éves futamidőre igényelhető, és a futamidő alatt többszöri forgóeszköz állomány feltöltést is lehetővé tesz.

A hitelprogramban azok a kkv-k vehetnek részt, amelyek magyarországi székhellyel vagy az EGT területén székhellyel és magyarországi fiókteleppel rendelkeznek, működési formájuk pedig egyéni vállalkozás, gazdasági társaság, szövetkezet vagy mezőgazdasági őstermelő, és a program keretében kezdő vállalkozások is finanszírozhatók. Az Agrár Forgóeszköz Vis Maior Hitel több hazai banknál igényelhető; egyebek mellett a K&H-nál, az OTP-nél, az Unicreditnél vagy éppen a Budapest Banknál.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!