szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lakásépítés az építőiparnak fontos szegmense, de az ágazat recesszióját a közmegrendelések mérsékelnék - mondta Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke pénteken azzal kapcsolatban, hogy a Központi Statisztika Hivatal (KSH) adatai szerint csökkentek a lakásépítések.

Az ÉVOSZ elnöke hopzzátette, folyó áron számolva az építőipar számára még kedvezőnek számító legutolsó esztendőben, 2006-ban 2.260 milliárd forint volt az országos építési és szerelési tevékenység értéke, ennek fele pedig közmegrendelésből származott. Az idei évre folyó áron 1.700 milliárd forintra prognosztizálják az építőipari teljesítményét, aminek ugyancsak a felét teheti ki a közmegrendelés, de összehasonlító áron a közmegrendelések értéke 40 százalékkal csökken 2006-hoz képest - mondta Koji László.

Az ÉVOSZ adati szerint Magyarországon a lakásépítő cégek 2006 óta piacuk 60 százalékát veszítették el. Az ÉVOSZ alelnöke rámutatott, hogy az új lakások 25 százaléka - különösen vidéken - családi összefogással, kalákában épül, ami a szervezett építőipar munkalehetőségeire kedvezőtlenül hat. A lakosság egy része nem építtet, hanem építkezik, ez nem jelenik meg feladatként az építőiparban - mondta Koji László.

A szakmai szövetség alelnöke hangsúlyozta, hogy az új építésű lakások mellett tekintettel kell lenni arra is, hogy a lakásvagyon állagának megőrzése, energiatakarékosabb módon történő üzemeltetése fontos feladat lenne. Az ÉVOSZ számítása szerint - figyelembe véve, hogy Közép-Európában általában 100 évre építik a lakásokat - 400 ezer meglévő lakást kellene felújítani évente ahhoz, hogy ne csökkenjen a meglévő 4,2 millió lakás vagyonértéke, használhatósága.

Ezzel szemben jelenleg Magyarországon csupán mintegy 100-120 ezer lakást újítanak fel évente, így a nemzeti vagyon jelentős részét képező lakásvagyon értéke rohamosan csökken - emelte ki az alelnök. Koji László elmondta: a lakások energiatakarékosságára, illetve az otthonteremtésre vonatkozó kormányprogramok nagyon jók, de nagyon kevés forrás áll mögöttük.

A szakszövetség számítása szerint országosan 2.400 milliárd forint lehet azoknak a beruházásoknak az értéke, amelyek a válság miatt leálltak vagy el sem indultak. Az ÉVOSZ szerint elő kellene készíteni azokat a nagy állami vagy önkormányzati programokat, amelyekre szükség lesz, de a jelenlegi forráshiány miatt nem indulhatnak be. Így rendelkezésre állnának a műszakilag és gazdaságilag előkészített tervek akkorra, amikor meglesznek a pénzügyi lehetőségek a kivitelezésre - mondta Koji László.

A KSH pénteken hozta nyilvánosságra, hogy az idén az első félévében 5.585 új lakás épült, 35 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a kiadott lakásépítési engedélyek száma 5.877 volt, ami 36 százalékos csökkenést jelent 2010 első felének adataihoz képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!