szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kiskereskedelmi forgalom visszaesése év végére csillapodhat a bázishatások miatt, de a fogyasztás továbbra sem bővül érdemben, és a jövő évi adóváltozások miatt élénkülés 2012-ben sem várható az MTI által megkérdezett elemzők szerint.

A KSH szerdán azt közölte, hogy júliusban az előző havitól 0,3 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi forgalom, az egy évvel korábbihoz képest pedig 1,3 százalékkal csökkent. Az első hét havi adatok 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2010 azonos időszakában. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője kifejtette, hogy a foglalkoztatás lassú bővülése és a nettó bérek reálnövekedése ellenére a háztartások fogyasztása továbbra sem élénkül, amiben a fő szerepet a háztartások óvatossági megtakarításainak növekedése, a mérlegkiigazítás elhúzódó folyamata és a növekvő hiteltörlesztő részletek játsszák.

Az előzetes várakozásokkal szemben a nyugdíjpénztáraktól származó reálhozamok részleges elköltése nem okoz élénkülést a forgalomban, mivel a drámai mértékben megugró törlesztő részletek ezt ellensúlyozzák. Ezért változást a következő hónapokban sem vár Suppan Gergely, aki szerint a forgalom visszaesése 0,5-1 százalék között maradhat az előző évihez képest, az év végére azonban bázishatások miatt csillapodhat a visszaesés mértéke. Így a korábbi várakozásokkal szemben a háztartások fogyasztása nem tud idén hozzájárulni a GDP növekedéséhez - jegyezte meg.

Barta György, a CIB Bank elemzője kifejezetten kiábrándítónak nevezte a kiskereskedelmi forgalom idei alakulását. A munkaerő-piaci helyzet, valamint a gyenge forint miatt megugró törlesztőrészletek hatására a magánfogyasztás csak nagyon lassan térhet magához - fogalmazott. A korábbi várakozásokkal szemben nem javított a helyzeten a magánnyugdíj-pénztári reálhozamok kifizetése és az egykulcsos szja sem - tette hozzá.

Az elemző az év hátralévő hónapjaiban sem vár jelentős javulást. Úgy vélte, hogy a végtörlesztéssel élők átcsoportosíthatják rendelkezésre álló pénzüket és inkább visszafogják kiadásaikat. A leginkább a szegényeket sújtó jövő évi adóváltozások, és a nagyon magas üzemanyagarák is a fogyasztás ellen hatnak - tette hozzá. Az elemző az idén a kiskereskedelmi forgalom szerény, 1 százalék körüli növekedésére, jövőre pedig stagnálására számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!