szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Véglegesítették az eddig osztrák többségi tulajdonban lévő Volksbank International (VBI) adásvételi szerződését a fő részvényesek és az orosz Sberbank - jelentették be szerdán Bécsben.

A Volksbank kelet- és közép-európai leányvállalatait - köztük a Magyarországi Volksbank Zrt.-t - tömörítő VBI ezzel száz százalékban a vezető orosz bank tulajdonába kerül. A VBI összesen kilenc országban van jelen a térségben, az adásvétel egyedül a romániai leányvállalatra nem vonatkozik.

A VBI végleges vételára 505 millió euró. A tavaly novemberben kitűzött 585 millió eurós irányárat a VBI 2011. harmadik negyedévi veszteségeinek fényében 80 millió euróval csökkentették a felek.

A VBI a Sberbank első nagyobb akvizíciója a volt Szovjetunió térségén kívül és újabb lépés afelé, hogy nagy belföldi bankból nemzetközi pénzintézetté váljon - írta közleményében az orosz bank.

Az új tulajdonos technológiai változtatásokat vezet be és a termékkínálatban is tervez változtatásokat. 2012-re és a következő három évre szóló új üzleti modelljét májusban mutatja be - mondta el Herman Gref a Sberbank vezérigazgatója a sajtótájékoztatón. A VBI-leányvállalatok vezetésében "nem tervez kockázatos változtatásokat", ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy orosz igazgatókat is kinevezzenek.

A Sberbank további átvételekre is lát lehetőséget a térségben - jelentette ki Herman Gref. Kérdésre válaszolva Lengyelországot és Törökországot említette név szerint.

Gref beszélt arról is, hogy az orosz bank továbbra is jelen akar maradni az euróövezetben is. A közös európai fizetőeszközt illetően nem lát nagy kockázatokat, és bízik benne, hogy a helyzet végül kedvezően alakul. Hozzátette, hogy bankja volatilis piacon is kész dolgozni.

A romániai divízión kívül 295 fiókkal és több mint hatszázezer ügyféllel rendelkezik a VBI. Horvátországban, Csehországban, Szlovákiában és Bosznia-Hercegovinában a tíz legnagyobb, Magyarországon a 15 legnagyobb bank közé tartoznak a VBI helyi leányvállalatai.

A VBI eddigi többségi tulajdonosa az osztrák anyavállalat, az ÖVAG volt 51 százalékkal. A fennmaradó tulajdonrész 24,5-24.5 százalékos arányban a német DZ Bank/WGZ Bank, illetve a francia Banque Populaire Caisse d'Epargne (BPCE) tulajdonában volt. Az ÖVAG számára az adásvétel segítséget nyújt a tervezett átalakításokhoz - mondta Gerald Wenzel, az eddigi anyavállalat vezérigazgatója.

Az évek óta nehézségekkel küzdő ÖVAG többek között a külföldi bankhálózat eladásával akarta javítani pénzügyi helyzetét. Tavaly decemberben az ÖVAG meglévő ausztriai érdekeltségeinek leépítését jelentette be és közölte, hogy megválik dolgozóinak húsz százalékától. Ugyancsak tavaly jelentették be, hogy a tartományi Volksbank-intézetek keresztgarancia-rendszert (Haftungsverbund) hoznának létre. Ehhez a szintén osztrák Erste Bank csoport tagja, a Sparkassen jelentheti a példát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!