szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság javaslata, amely szerint jövő januári hatállyal 495 millió euró kohéziós támogatás kifizetését függesztené fel az Európai Unió Magyarország számára, alapvetően nem érinti a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort - közölte egy fejlesztési szakértői iroda szerdán az MTI-vel.

A Kohéziós Alapból kizárólag környezeti és közlekedési fejlesztések valósíthatók meg. Így például szennyvíztisztító, hulladékfeldolgozó projektek, valamint különböző közlekedésfejlesztési, útépítési projektek finanszírozása kerülhet átmenetileg veszélybe jövő januártól - áll a Körics Euroconsulting MTI-hez eljuttatott közleményében.

A vállalkozásfejlesztési, társadalmi, vagy regionális operatív programok keretében megjelenő pályázatok forrása ugyanakkor az Európai Unió Strukturális Alapja, így ezek a pénzek változatlanul Magyarország rendelkezésére állnak. Nincsenek tehát veszélyben a kkv-k számára kiírt gazdaságfejlesztési pályázatok.

MTI/EPA/Christophe Karaba

Közvetlenül érintheti ugyanakkor az EU döntése a lakossági és vállalati energiahatékonysági projektek finanszírozását: például nem írják ki azokat a pályázatokat, amelyeken fűtéskorszerűsítésre, vagy épületek, üzemek szigetelésére, környezetvédelmi célú felújítására lehetett támogatást elnyerni.

Az elmaradó, vagy később megvalósuló beruházásoknak a vállalkozások eredményességére közvetett hatása lehet, hiszen mintegy 150 milliárd forintnyi, részben a hazai beszállítói kör által megvalósítandó beruházás megkezdése csúszhat bizonytalan ideig - közölte a társaság.

A közleményben azt írják: mivel a pályázati források kiírása és lehívása is egy hosszadalmas folyamat, a fejlesztési szakértő iroda véleménye szerint az Európai Unió szankciója esetleges életbe lépését követően is el kell telnie bizonyos időnek, amíg az közvetlenül érezteti hatását.

Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hogy jövő januári hatállyal függesszék fel 495 millió euró - mintegy 143,5 milliárd forint - Magyarországnak szánt kohéziós, vagyis felzárkóztatási támogatási összeg folyósítását, mert az ország nem teljesítette deficitcsökkentési kötelezettségeit.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!