szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lassan a végéhez érkezik az Electro World saga, az olcsón elektronikai cikkeket árusító üzletlánc folyamatosan veszteséget termelt, s adócsalás gyanúja is felvetőtdött. A cégcsoport minden tagjának felfüggesztették az adószámát, s egymás után vonják őket felszámolás alá. Most éppen az Electro World CMP Kft. ellen indult felszámolási eljárás.

Fenyegetés, gyújtogatás
Idén augusztusban felgyújtották Nagy Károly András, az Electro World tulajdonosának villáját. Az 1500 négyzetméteres házban százmilliós kár keletkezett. A szakértők szándékosságot állapítottak meg, Nagy Károly András viszont úgy nyilatkozott, hogy nincsenek haragosai, fenyegető üzenetet nem kapott.

Jelenleg a 20 Electro World-érdekeltségből 12 felszámolás alatt áll, 8 társaság ellen pedig végrehajtás van folyamatban és törölték valamennyi adószámát. Néhány napja – a szimbolikus 12.12.12-es napon – az Electro World CMP Kft. ellen indult felszámolási eljárás. A cég adószámát év elején függesztették fel, több végrehajtást kezdeményeztek ellene, köztük az adóhatóság és a munkaügyi bíróság is. Bár ezt a kft.-t 2010-ben hozták létre, egyetlen beszámolója sem található az Opten céginformációs rendszerében.

Az Electro Worldöt 2001-ben alapította a brit Dixons csoport, majd 2009-ben 1 euróért eladták a TechnomarketDomo Holdingnak. A terv az volt, hogy hitelképessé alakítják a társaságot, ezért szervezték ki külön egységekbe az egyes üzleteket. Az ötlet nem vált be, a gazdasági válságnak is köszönhetően drámaian csökkent a társaság árbevétele, miközben kötelezettségállománya rekordösszegeket ért el. A cégvezető korábban a „múlt ballasztjának” nevezte, hogy a Dixons csoport túlméretezett, négy-hatezer négyzetméteres üzleteket nyitott, amelyeket már a válság előtt sem lehetett nyereségesen működtetni.

Fennállása alatt egyik évben sem termelt nyereséget a társaság, vesztesége az utolsó években meghaladta az egymilliárd forintot. Tavaly megpróbált csődvédelembe menekülni a cégcsoport, s megoldásként ingatlanfedezetet kínált volna a finanszírozó banknak, de nem sikerült a megállapodás, s megindult a felszámolási eljárás az Electro World Magyarország Kft. ellen, s adócsalás gyanúja is felvetődött. Szerepelt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feketelistáján, ahova 180 napot meghaladó 100 millió forint feletti adóhátralékkal lehet bekerülni.

Sohasem termelt nyereséget az Electro World Magyarországon

Az Electro World Magyarország 2001 júniusában 3 millió forint jegyzett tőkével alakult Intercede (Hungary) Kft. néven, amit fél év után Electro World Magyarország Kft.-re változtattak. Három hónap múltán ezt 801 millió forintra emelték, majd további bő hét hónap után 1,275 milliárd forinta nőtt. Ezután nyolc év alatt két lépésben – 2002. május elején először valamivel több mint 2,058 milliárdra, majd 2009. április végén csaknem 4,059 milliárd forintra – több mint háromszorosára emelkedett a jegyzett tőke.

A társaság működése során sohasem termelt nyereséget, árbevétele 2008-ig folyamatosan bővült, abban az évben meghaladta a 20 milliárd forintot, utána viszont mélyrepülésre váltott, 2011-es forgalma alig érte el a 10 milliárdot. A cég masszívan veszteségesen zárt, a negatív eredmény rendre meghaladta az egymilliárd forintot, de 2009-ben már 3,7 milliárd forintra rúgott. A veszteséget 2010-re sikerült konszolidálni, így két éve 1,2 milliárdos mínusszal zártak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!