szerző:
HavariaPress
Tetszett a cikk?

Ítéletet hirdetett ma a Budakörnyéki Járásbíróság a Mega Trade-ügyben. A két, rossz minőségű termék forgalomba hozatalával megvádolt vádlottat felmentették.

A Budakörnyéki Járásbíróság az évekkel ezelőtt kirobbant átcímkézési botránnyal kapcsolatban, a Mega Trade-ügyben hirdetett csütörtökön nem jogerős ítéletet. A két vádlottat felmentették az ellenük emelt vád alól. A bíróság az ítélet indokolásában kifejtette, hogy bár a vádirati tényállást a bíróság bizonyítottnak látta, vagyis bizonyítást nyert, hogy a Mega Trade cégcsoport a termékeken szereplő dátumokat jogellenesen meghosszabbította, hogy azok forgalomba hozhatók legyenek, azonban nem volt kétséget kizáróan bizonyítható az eljárás során, hogy a vád tárgyává tett időszakban a termékek rossz minőségűek lettek volna. Kétség esetén a bíróságnak a vádlott javára kell döntenie.

Az ítéleti tényállás szerint az elsőrendű vádlott több mint 20 éve foglalkozott élelmiszer-kereskedelemmel, ennek keretében hosszabb ideje tulajdonosa volt e tevékenységgel Magyarországon foglalkozó cégeknek. 2005 tavaszán az elsőrendű vádlott a korábbi tevékenységét bővíteni kívánta, ezért több gazdasági társaságból álló cégcsoportot hozott létre főleg élelmiszer, ital és dohányáru vegyes nagykereskedelmére.

A társaságok ügyvezetőjeként a másodrendű vádlott járt el, a raktár működéséért is ő felelt, míg az elsőrendű vádlott elsősorban a kereskedelmi tevékenységet irányította. A társaságok székhelye egy törökbálinti depó volt, az ottani raktárhelyiségben helyezték el a Magyarországra behozott termékek egy részét.

A beszerzett termékek egy részét a minőség megőrzési idő lejártát megelőzően már nem sikerült értékesíteni, ezért az elsőrendű vádlott elhatározta, hogy a lejárat dátumokat megváltoztatják. A cég munkavállalóit utasították, s alkalmi munkavállalókat is felvettek az átdátumozási feladatra.

A feladatot végző dolgozók a gépi nyomással rögzített lejárati idővel rendelkező termékekről az eredeti dátumot körömlakklemosóval eltávolították, míg a nyomtatott címkéjű termékekről a címkét letépték vagy a jelölést kivágták. Ezután a termékeket új címkével látták el, amelyhez dátumozó gépet használtak, vagy kézzel ragasztották rá az új, meghosszabbított lejárati időt tartalmazó tikettet.

A módszerrel - a bíróság megállapítása szerint - összesen 12,3 millió forint értékű, különböző lejárati idejű müzli szelet és lekvár átcímkézésére került sor. A vádlottak több ismert magyarországi kiskereskedelmi cégnek értékesítették a meghosszabbított lejárati idejű termékeket.

Az elsőrendű vádlott az eljárás során tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, társa a nyomozás során nem tett vallomást. A határozat kihirdetését követően a védő mindkét vádlott vonatkozásában tudomásul vette az ítéletet, míg az ügyészség képviselője fellebbezést jelentett be a vádlottak bűnösségének megállapítása végett, az ítélet így nem jogerős.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!