szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem valami kispályás vállalkozó biodízeles adócsalási ügyére vetette rá magát az adóhatóság, amikor két hete maffiaszerű csalássorozat gyanújával kiszálltak a mátészalkai Inter-Tram Kft. telephelyére - írja az Index.

Mint arról beszámoltunk: a NAV november 29-én jelentette be, hogy mintegy 800 millió forint kárt okozó körbeszámlázásos áfacsalást lepleztek le. Az Index információi szerint a mátészalkai Inter-Tram Kft. volt a fő célpontja a rajtaütésének, mely Góczi István, az Emfesz egykori ügyvezetőjének érdekeltsége, aki pár éve egyetlen dollárért eladta a 200 milliárdos gázcéget, és közben egy óriási offshore céghálózaton keresztül folyatott át 20-30 milliárd forintot.

Nem sokkal a nagy áfacsalási botrány kirobbanása után rendőrök, adónyomozók és vámosok az Inter-Tram irodái mellett további húsz helyszínen tartottak házkutatást a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és budapesti cég székhelyein, valamint a cégvezetők lakásain. Az Inter-Tram Kft. ügyvezető igazgatója, Kelemen Lajos azóta három cégvezetővel együtt előzetes letartóztatásban várja a rendőrségi vizsgálat eredményét - írja a lap.

A cég központjában az Index kérdésére azt mondták, nem nyilatkoznak az ügyről, meg kell várni Kelemen Lajost, de ő „pillanatnyilag nem elérhető″.

A NAV novemberi tájékoztatása szerint az ügyben roppant kiterjedt cégháló tevékenykedett annak érdekében, hogy a Szlovákiában nagy mennyiségben beszerzett repceolajat Magyarországon hazai eredetű biodízelként forgalmazzák. A 800 milliós áfacsalás gyanúja miatt a hatóságok 600 millió forint értékben foglaltak le az érintetteknél autókat, értéktárgyakat.

Góczi István ügyvezetése idején az Emfeszt is szövevényes offshore háló vette körül. A NAV visszamenőleges vizsgálatában szereplő Brit Virgin-szigeteki cég például tucatnyi, a világ különböző részeire bejelentett, ismeretlen hátterű céggel állt követlen kapcsolatban. A hálózat legnagyobb haszonélvezője azonban egy Ruland nevű, szintén Brit Virgin-szigeteki cég volt, amely több mint 6 milliárdnyi emfeszes pénzt nyelt el. Egy hasonló nevű, de Cipruson bejegyzett Ruland Ltd. a 90-es évek elején két éven keresztül résztulajdonos volt a Mátészalkán működő biodízelgyártó Inter-Tramban is - írja a lap.

Góczit 2009 novemberében két napra őrizetbe is vették különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás gyanúja miatt, de aztán a Nemzeti Nyomozó Iroda 2011 júniusában megszüntette a nyomozást az 1 dolláros eladással kapcsolatban. Hiába volt 30 milliárd a számláján, a rendőrség – akceptálva a szakértő véleményét – megállapította, hogy az Emfesz piaci értéke akkoriban mínuszban volt, ha pedig értéktelen, akkor hiába tulajdonították el, sikkasztás vagy más vagyon elleni bűncselekmény elkövetése nem állapítható meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!