szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Anélkül, hogy a munkájuk a magánéletük rovására menne.

Egy átlagos munkavállaló 40-45 órát dolgozik egy héten. A sikeres üzletemberek ennél jóval többet töltenek munkával. Náluk ezért a kérdés inkább úgy merül fel, hogy miként legyenek produktívak úgy, hogy a munkájuk ne menjen a magánéletük rovására. Az alábbi tanácsokat Tim Ferris, "A négyórás munkahét" című bestseller üzleti könyv írója szedte össze egy amerikai üzleti magazinnak. Ezek a példák hazai környezetben is hasznosak lehetnek azoknak a kisvállalkozóknak, akik úgy érzik, hogy sokat dolgoznak, de valamiért mégsem eléggé produktívak. A kulcsmondat az, hogy minden a fejben dől el, és dolgozzunk kevesebbet.

Hallgass az érzelmeidre!

A legtöbb szervezeti szakkönyv, tanácsadó általában kihagyja az érzelmek szerepét, ha arról van szó, hogy miként növelhetjük a teljesítményünket a saját vállalkozásunkban. Ezzel szemben Ferris úgy véli: az érzelmek alapvető fontosságúak az üzletben is. Ferris szerint az, hogy miként fogunk aznap teljesíteni, már reggel eldől, éppen az érzelmeink, hangulataink miatt. Ezek a hangulatok szerinte sokkal jobban befolyásolják a munkakedvet, mint bárni más. Ezért Ferris azt tanácsolja, hogy a reggeli ébredés utáni első 80-90 percben ne csináljunk semmit! Ne telefonáljunk, ne kapcsoljuk be a tévét, ne használjuk az internetet. Hagyjunk időt magunkra, és pillanatnyi hangulatainkra, hogy ne azt érezzük: csak passzívan követjük az eseményeket, csak reagálunk a dolgokra.

Reggel ne levelezz!

Ez következik az előző gondolatmenetből, miszerint a reggelivel induló napi rutin a legnagyobb teljesítménygyilkos, mert azt a képzetet alakítja bennünk, hogy csak az események után szaladunk. Ferris szerint az első 1-2 órában ne levelezzünk, ne nyomogassuk a mobiltelefonunkat. Szerinte a halaszthatatlan emailek megválaszolását 90 százalékban nyugodtan el lehet halasztani 1-2 órával.

Ne siess!

Mielőtt gyorsan megcsinálnál valami halaszthatatlant reggel, előtte kérdezd meg magadtól, hogy tényleg szükséged van-e rá, hogy megcsináld azt a valamit. Ferris szerint a szervezeti tanácsadók egyik legnagyobb tévedése, hogy arról szólnak: miként lehet valamit még gyorsabban elvégezni. Holott a gyorsaság nem egyenlő a hatékonysággal. Ezért azt tanácsolja, hogy reggel semmivel se siessünk, főként ne hozzunk komoly üzleti döntéseket.

Kapcsold ki a zavaró körülményeket!

Ferris szerint a koncentráció nem egy misztikus képesség. Ő úgy véli, hogy a figyelem összpontosítása nem más, mint a zavaró körülmények kikapcsolása. És mikor lehet a legjobban koncentrálni? Hát persze, hogy reggel. Ferris tanácsa ezért az, hogy ébredés után hermetikusan zárjuk el magunkat a külvilágtól, és koncentráljunk az üzleti céljainkra.

Legyen személyes szisztémád!

Ferris szerint a nagyon sikeres emberektől csak egy mondatot nem lehet hallani: a véletlenre bíztam magam, és hagytam, hogy a dolgok megtörténjenek velem. Ezért azt tanácsolja, hogy legyen mindenkinek terve a sikerre. Ez egy olyan házi, külön bejáratú terv, ami csak miránk jellemző. Ennek érdekében három kérdést kell feltennünk és megválaszolnunk magunknak:

1. Milyen legkisebb energiabefektetéssel járó tevékenységekkel érhetjük el a legnagyobb hasznot a cégünkben?
2. Milyen legkisebb energiabefektetéssel járó tevékenységekkel növelhetjük a legnagyobb haszonnal cégünk termelékenységét?
3. Hogyan kell átrendeznem a napi munkafolyamataimat annak érdekében, hogy az első számú üzleti célommal többet, a második számú üzleti célommal kevesebbet foglalkozzam?

Ha szeretne más érdekes hírről is olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

A marketingtevékenységek megtervezése és kivitelezése nem egyszerű feladat. Önnek könnyen megy, vagy nehezen? Mesélje el nekünk! Kérjük, kérdőívünk kitöltésével segítse munkánkat!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!