Hamarosan itt a nyomtatott ház

Úgy fest egyre messzebbre tolódnak a 3D-s nyomtatás fizikai határai is, napi használati tárgyakat így előállítani már nem is számít extrának, egy holland építészcsoport azonban már komplett házat "nyomtatna" egy amszterdami csatorna partjára.

  • hvg.hu hvg.hu
Hamarosan itt a nyomtatott ház

A 3 dimenziós nyomtatás megreformálhatja az építészetet és az ahhoz kapcsolódó folyamatokat is. A 3D nyomtatók lassan ugyanolyan háztartási eszközök lesznek, mint a mikrosütő vagy a vasaló, de lehet-e egy egész házat felépíteni? Egy holland építészcsapat Amszterdamba, a csatorna partjára nyomtatna egy teljes házat – írja a Vízparti fejlesztések vizes környezeti blog. Bár a nyomtatás most még nagyon lassú, de mire kész a ház, sokat fejlődhet a technológia.

A 3D technológiával csökkenthető a hulladék mennyisége, de lehet faragni a szállítási és kivitelezési költségekből is. Ezen a vonalon indult el a DUS Architects, mert a tervezők szerint mintegy 3 évet vesz igénybe az egész projekt, ez idő alatt 12 szobát és bútorokat is szeretnének nyomtatni, elkészülte után közösségi tér lesz belőle, de már most is látogatható 2,50 euróért.

A nyomtatást az általuk fejlesztett 3,5 méter magas Kamermaker (szobakészítő) nyomtatóval végzik, különböző anyagokkal kísérletezve: bioműanyag, burgonyakeményítő, újrahasznosított műanyag palackok, fa raklapok. Olyan anyagot keresnek, ami természetes, alacsony hőmérsékleten is könnyen olvad, majd hamar megszilárdul, egyben strapabíró. Rétegenként készülnek el az elemek, amelyek üregesek, ezeket szigetelő habbal töltik ki, hogy erősek és jó szigetelőek legyenek. A házat végül darabonként rakják össze, így könnyen mozgatható bárhová.

További részleteket itt lehet olvasni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.